Zdjęcie: Bartosz Frydrych / Rzeszów News

Zarząd województwa podkarpackiego chce przekazać kamienicę przy ulicy Lisa-Kuli 13 w Rzeszowie z muralem Gary’ego Coopera dla zakonu Prezentek. 

Nie jest tajemnicą, że jedną z lepszych szkół w Rzeszowie jest ta, którą prowadzą siostry Prezentki. Chodzi tu zarówno o liceum, jak i po reformie edukacji, szkołę podstawową. Zakon na patrona prowadzonej przez siebie placówki wybrał św. Jana Pawła II.

To oraz fakt, że 18 maja obchodziliśmy 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły spowodował, że w poniedziałek, podczas uroczystego posiedzenia, zarząd województwa podkarpackiego zdecydował się w postaci darowizny przekazać Prezentkom kamienicę przy ul. Lisa-Kuli 13.

– Siostry kontynuują wielkie dzieło oparte o naukę i przesłanie Jana Pawła II, dlatego warto je wspierać – mówi Władysław Ortyl (PiS), marszałek podkarpacki. 

W podobnym tonie wypowiada się wicemarszałek Ewa Draus (PiS). – Siostry prowadzą jedną z najlepszych szkół w województwie. Więcej miejsca oznacza, że placówka będzie w stanie przyjąć więcej uczniów, których wykształci w duchu nauki Jana Pawła II – mówi nam Ewa Draus. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Kamienica, o której mowa, znajduje się na przeciwko Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Dwa lata temu z okazji festiwalu filmowego poświęconego Fredowi Zinnemannowi na jednej ze ścian wspomnianej kamienicy powstał mural z Gary’m Cooperem na planie filmowym “W samo południe” w reżyserii Freda Zinnemanna.

Budynek, który jest obecnie w rękach województwa, Prezentki od 20 maja 2019 roku dzierżawią od Urzędu Marszałkowskiego. Zgromadzenie zajmuje część budynku, w którym prowadzi zajęcia szkolne dla dzieci ze szkoły podstawowej. Pozostałe zajęcia dla uczniów z podstawówki oraz z liceum odbywają się w budynku przy ul. ks. Jałowego. 

Przekazanie kamienicy bezpłatnie zgromadzeniu jest jednym z działań, które władze Podkarpacia podjęły z okazji upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II. Wartość rynkowa kamienicy to 3,8 mln zł. Docelowo, jeśli radni sejmiku podczas sesji 25 maja zgodzą się na przekazanie budynku, zakon przekształci go w szkołę podstawową. 

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl 

Reklama