Zdjęcie: materiały prasowe

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek Człowiekiem Roku w konkursie Smart City Awards. Kapituła nagrodziła także miasto za korzystanie z nowoczesnych technologii.

Konkurs Smart City Awards  promuje ludzi i rozwiązania służące budowie tzw. inteligentnych miast. Nagrody przyznawane są zarówno firmom jak i przedstawicielom  administracji lokalnej. Za projekty, które wykorzystują innowacyjne rozwiązania, a także przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności polskich miast, gospodarki i biznesu.

Tegorocznych triumfatorów ogłoszono podczas wtorkowej gali we Wrocławiu. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, otrzymał tytuł Człowieka Roku. W uzasadnieniu kapituła konkursu napisała, że to nagroda za „udowodnienie, że można zostać autentycznym promotorem idei miasta inteligentnego, a następnie zostać bezpartyjnym prezydentem miasta wojewódzkiego z odważnym, innowacyjnym, progresywnym i porywającym świeżością programem wyborczym. A także wprowadzać ten program w życie, będąc prawdziwym liderem swojego miasta”.

Odbierając nagrodę prezydent Fijołek przypomniał, że siedem lat temu założył grupę aktywistyczną Rzeszów Smart City, z którą realizował różne pomysły i prowadził debaty o mieście. Sześć lat później wygrał wybory w oparciu o program wykorzystujący ideę Smart City. 

– To pokazuje, że warto w życiu być konsekwentnym, warto stawiać dzisiaj na tę ideę nowoczesności w naszych społecznościach – powiedział prezydent Konrad Fijołek, trzymając w ręce statuetkę. Podziękował też „rodzinie” Smart City i samorządowcom, którzy poparli go podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

A na koniec zaprosił do… Przemyśla, miasta, które jako pierwsze niosło pomoc uchodźcom z Ukrainy, ale to Rzeszów otrzymał tytuł „miasta-ratownika”. Nagrodę przyznał sam Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla, przyznał wtedy, że jest zawiedziony decyzją Zełenskiego, pojawiły się też głosy, które kwestionowały ten tytuł dla Rzeszowa. 

Podczas wtorkowej gali Wojciech Bakun odebrał nagrodę specjalną dla Przemyśla. W ten sposób miasto i jego mieszkańcy zostali docenieni za zaangażowanie w pomoc Ukrainie i jej obywatelom po inwazji rosyjskiej.

W konkursie Smart City Awards, Rzeszów zwyciężył też w kategorii miast od 100 do 300 tys. mieszkańców. Kapituła konkursu Smart City doceniła w ten sposób Rzeszów za system naprowadzania kierowców na wolne miejsca parkingowe, budowę i wdrożenie komputerowego nadzoru nad siecią wodociągową i kanalizacji sanitarnej oraz system produkcji i zarządzania energią OZE.

oprac. (la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama