W poniedziałek (10 marca) z lotniska Rzeszów Jasionka wystartował samolot, w którym według medialnych informacji znajduje się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Ważna rola lotniska w Jasionce
Lotnisko w Jasionce jest jednym z najbardziej strategicznych miejsc w czasie wojny trwającej za naszą wschodnią granicą. Po agresji militarnej Rosji na Ukrainę, to właśnie tereny podrzeszowskiego lotniska pełnią rolę jednej z najważniejszych baz wojskowych Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) na wschodniej flance. Z portu lotniczego transportowane było także wsparcie militarne dla Ukraińców walczących z Rosjanami.
Jednocześnie Jasionka stała się bardzo ważnym miejscem strategicznym, w którym wielokrotnie spotykały się także głowy najważniejszych państw NATO.
Według informacji przekazanych przez portal WP Tech, w poniedziałek po godz. 10:00 z lotniska zlokalizowanego koło stolicy Podkarpacia wystartował samolot Airbus A319 należący do Ukrainy. Celem. Na pokładzie maszyny ma znajdować się prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński, a jego celem jest Arabia Saudyjska. Przywódca Ukraińców ma się tam spotkać z księciem koronnym Arabii Mohammedem bin Salmanem.
Droga do porozumienia Ukrainy z USA
Z pewnością jednym z tematów rozmów będzie sytuacja geopolityczna związana z trwającą ukraińsko-rosyjską wojną. Jak poinformował Zełenski na platformie X, we wtorek w Arabii Saudyjskiej ma również dojść do spotkania negocjatorów Stanów Zjednoczonych z przedstawicielami Ukrainy – szefem kancelarii prezydenta Ukrainy Andrijem Jermakiem, szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych Andriem Sybihą, ministrem obrony Rustemem Umierowem oraz zastępcą szefa kancelarii prezydenta Pawło Palisem.
Czy te rozmowy przyniosą przełom w impasie dotyczącym wsparcia Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy w trwającym konflikcie zbrojnym? Z pewnością jest to krok w kierunki porozumienia po napięciach związanych z kłótnią Zełenskiego z prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Dodajmy, że póki co po decyzji administracji Trumpa, wsparcie militarne dla Ukrainy zostało wstrzymane, co wiąże się także z ograniczeniem dotychczasowego funkcjonowania bazy wojskowej na lotnisku w Jasionce.
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.
![Krwawy atak na przystanku. Sprawcy grozi… 20 lat więzienia! [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/nozownik-debica-02-218x150.jpg)





![Mitsubishi „ścięło” betonowy słup. Potężna kolizja na drodze powiatowej [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/autem-w-slup-02-e1774642416176-218x150.jpg)
![Nocny pożar strawił drewniany dom. Na miejscu ponad 40 strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-czudec1-218x150.jpg)
![Spłonęła galeria sztuki pod Rzeszowem. W sobotę miało się tam odbyć ostatnie spotkanie [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/pozar-tyczyn-galeria-kmpsprzeszow-218x150.jpg)







![Szach i mat w centrum Rzeszowa. Wieżowce zamiast pomnika, PCLA odblokowane, a Balcerek uratowany [WIZUALIZACJA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/pcla-pomnik-czynu-rewolucyjnego-cwh-architekci-218x150.jpg)


![Chmielnicki Sprint pod Rzeszowem. Każdy kierowca może wystartować, trwają zapisy [PROGRAM]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/chmielnicki-sprint2026-218x150.jpg)










![Łazik marsjański z Rzeszowa podbija świat. Wielkie sukcesy studentów Politechniki Rzeszowskiej [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/lazik-marsjanski-legendary-rover2026-218x150.jpg)

![Granaty i broń znalezione pod kamienicą. “Wszystko groziło wielkim wybuchem” [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/muzeum-rzemiosla-krosno1-218x150.jpg)

![Wyjątkowy tunel w powiecie rzeszowskim objęty ochroną. To turystyczna perełka [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/03/tunel-szklary1-218x150.jpg)




![Luksusowe wieże w środku puszczy. Inteligentne “osiedle” z systemem „anti-predator” [ZDJĘCIA] wieże las podkarpacie nietoperze](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/inteligentne-osiedle-w-srodku-lasu-07-218x150.jpeg)


![Krwawy atak na przystanku. Sprawcy grozi… 20 lat więzienia! [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/04/nozownik-debica-02-100x70.jpg)


