Zdjęcie: Piotr Woroniec jr / Rzeszów News

Trzy firmy zaciekle walczą o budowę żłobka na rzeszowskim osiedlu Budziwój. Ratusz zapewnia, że terminy nie przepadną. 

Miasto Rzeszów od marca nie może wybrać wykonawcy na budowę żłobka na os. Budziwój. Do pierwszego przetargu zgłosiły się trzy firmy: Solkan z Rzeszowa – 14,1 mln zł, ZRB z Rzeszowa – 16,4 i Climatic z Michałowic – 21,9 mln zł. Miasto do wydania miało 10 mln zł. Przy wyborze wykonawcy ratusz odrzucił najniższą ofertę, uznał, że Solkan ma za małe doświadczenie w budowaniu technologią modułową. 

Postawiono więc na ZRB, ale od tej decyzji odwołał się Climatic, zarzucając, że wybrany wykonawca ma mniejsze doświadczenie. Miasto odwołanie zaakceptowało, ale z oferty firmy z Michałowic zrezygnowało, tłumacząc się tym, że była ona za wysoka.  

W lipcu ratusz ponownie ogłosił przetarg. Tym razem zgłosiły się cztery firmy. Do grona już walczących o kontrakt dołączył Arcus Technologie z Celestynowa (ponad 20 mln zł). Tym razem miasto do wydania na budowę żłobka zaplanowało 14,1 mln zł. Najniższą ofertę złożył ZRB – ok. 15,2 mln zł. 25 września wybrano go na wykonawcę inwestycji. 

Okazało się, że ZRB miał jednak za małe doświadczenie, wybór unieważniono i ogłoszono ponowne rozpatrzenie zgłoszonych ofert. 13 listopada na wykonawcę żłobka wybrano już Solkan. Od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej odwołał się Climatic, zarzucając Solkanowi zbyt małe doświadczenie w budowie technologią modułową.   

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

To oznacza, że ratusz znów musi przeanalizować oferty i ponownie wybrać wykonawcę. – Firma (Solkan) do poniedziałku (21 grudnia) ma złożyć wyjaśnienia – przekazuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. – Gdy je otrzymamy, wówczas podejmiemy kolejne decyzje – dodaje.  

Mimo tych trudności z wyborem wykonawcy miasto wciąż podtrzymuje termin realizacji inwestycji – wakacje 2021 roku. – Technologia modułowa powoduje, że obiekty z gotowych komponentów buduje się błyskawicznie – twierdzi Chłodnicki.

A co w takim razie z dofinasowaniem z rządowego programu “Maluch Plus ”, które miasto dostało na inwestycję? – 4,5 mln zł jest wciąż do wzięcia, dotacje rozlicza się na koniec roku kalendarzowego – wyjaśniają miejscy urzędnicy. To oznacza, że żłobek w Budziwoju musi powstać najpóźniej do końca 2021 roku.  

 (jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama