Zdjęcie: Urszula Chrobak / Rzeszów News

87 zadań i ponad 7-milionowy budżet – tak przedstawia się Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2018 rok. Wśród zgłoszeń znalazły się m.in. realizacja koncertu Jednego Serca Jednego Ducha, poprawa jakości chodników i dróg, a także budowa placów zabaw, siłowni plenerowych czy parków wypoczynkowych.

Tradycyjnie, zadania zostały pogrupowane na trzy kategorie. W pierwszej z nich, która dotyczy budowy, modernizacji lub remontu infrastruktury miejskiej, znalazło się 19 pozycji. Wśród nich znajdziemy m.in. budowę kompleksu bezpiecznych miejsc postojowych i wiat na rowery przy szkołach, bibliotekach, urzędach, miejscach publicznych oraz budowę stacji pomiaru rowerzystów. O szczegółach tego projektu pisaliśmy TUTAJ.

W pierwszej kategorii znalazły się również propozycje dotyczące wykonania oświetlenia ulicznego, rozbudowa obiektu sportowego przy ul. Matuszczaka 7, remont nawierzchni dróg na os. Nowe Miasto, zakup sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dwa projekty „smart”, gdzie jeden zakłada wyposażenie osiedli Śródmieście Południe i Śródmieście Północ oraz rzeszowskiego Rynku i okolic dworca w multimedialne i interaktywne tablice informacyjne, a drugi – stworzenie na bulwarach nad Wisłokiem inteligentnej strefy wypoczynkowej.

Na realizacje zadań w pierwszej kategorii zostanie przeznaczone 4 mln zł, z czego jeden projekt nie przekracza 1 mln zł.

W drugiej kategorii, która zakłada  budowę, modernizację lub remont infrastruktury osiedlowej znalazły się 34 zadania. Są to propozycje związane m.in. z poprawą infrastruktury drogowej, budową boisk sportowych, miejsc postojowych, systemu monitoringu.

Wśród zgłoszonych zadań znalazły się również i takie,  jak mini ścieżka zdrowia ze zjeżdżalnią talerzykową typu tyrolskiego, czy park odpoczynku i rekreacji ze ścieżką dydaktyczną.

Na realizacje zadań w tej kategorii w RBO 2018 zostało przeznaczone 2,9 mln zł, gdzie jeden projekt maksymalnie może kosztować 180 tys. zł.

W trzeciej kategorii, gdzie znajdują się działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym, znajdziemy 34 zadania. Propozycje te dotyczą m.in. organizacji Rzeszowskiego Rajdu Rowerowego. Rzeszowskiego Dnia Wolności, Rzeszowskich Senioraliów, koncertu Jednego Serca Jednego Ducha, czy różnego rodzaju pikników.

Wśród propozycji znalazły się też i takie, które mają na celu promowanie aktywnego wypoczynku wśród dzieci i młodzieży, będącego alternatywą dla siedzenia przed komputerem, promowanie czytelnictwa oraz działania prospołeczne, które mają uaktywnić emerytów i rencistów.

W tej kategorii pula wynosi 600 tys. zł z maksymalną wartością jednego zadania 50 tys. zł.

Łączna pula RBO 2018 wynosi 7,65 mln zł. Pełna listę projektów, na które będzie można głosować, jest TUTAJ. Ich szczegółowy opis znajduje się TUTAJ.

Głosowanie na projekty rozpocznie się 18 września i potrwa 6 października. Będzie ono przeprowadzone w dwóch formach: elektronicznej, dla osób, które są zameldowane na terenie Rzeszowa. Formularz znajduje się stronie bip.erzeszow.pl/budzetobywatelski

Głosowanie w formie tradycyjnej – papierowej – jest dla osób niezameldowanych w Rzeszowie. Formularz można pobrać TUTAJ

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Nie ma ograniczeń wiekowych dla osób, które będą chciały oddać w tym roku głos na zadanie w RBO  – mówi Wiesław Buż, przewodniczący ds. komisji RBO.

– Przez internet będzie mógł głosować każdy, kto posiada numer PESEL. Przy głosowaniu w formie papierowej urzędnik będzie prosił o okazanie dokumentu tożsamości ze zdjęciem – dodaje. 

W każdej z trzech kategorii będzie można oddać głos tylko na jedno zadanie. 

Lista punktów do głosowania w sprawie RBO 2018 r. 

– Kancelaria Ogólna Urzędu Miasta Rzeszowa, ul. Rynek 1, w godzinach pracy Urzędu;

– Biuro Rady Miasta Rzeszowa, al. Pod Kasztanami 8, w godzinach pracy Urzędu;

– Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w Galerii Handlowej NOWY ŚWIAT, ul. Krakowska 20, w godzinach otwarcia;

– Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w Centrum Kulturalno – Handlowym MILLENIUM HALL, ul. Kopisto 1, w godzinach otwarcia;

– Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w Centrum Handlowym PLAZA, al. Rejtana 65, w godzinach otwarcia;

– Punkt Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Rzeszowa w GALERII RZESZÓW, al. Piłsudskiego 44, w godzinach otwarcia;

– Punkt Informacyjny Urzędu Miasta Rzeszowa w Hipermarkecie b1, al. Witosa 21, w godzinach otwarcia;

– W siedzibie Rzeszowskiego Domu Kultury oraz w jego filiach. W przypadku Osiedla, na terenie którego nie ma filii RDK, punkt do głosowania ustala się w siedzibie Rady Osiedla. W tych punktach głosowanie odbędzie się w dniach: 2, 3, 4 października 2017 r., w godzinach od 15:00 do 20:00.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama