Portal CyberDefence24 powiadomił o ataku prorosyjskiej grupy haktywistów na oczyszczalnię ścieków w Chodaczowie. Cyberprzestępcy sami zamieścili w internecie nagranie z wydarzenia.
Atak udało się jednak sprawnie udaremnić.
Atak na oczyszczalnię ścieków
Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez portal CyberDefence24, we wtorek, 14 października, około godziny 20:30 doszło do cyberataku na podkarpacką oczyszczalnię ścieków. Atak dotyczył obiektu położonego w Chodaczowie (gm. Grodzisko Dolne, powiat leżajski) i został przeprowadzony przez prorosyjską grupę haktywistów. Ci, dwa dni po zdarzeniu, 16 października udostępnili na swoim kanale nagranie z ataku.
Atak potwierdził w rozmowie z dziennikarzem Polskiego Radia Rzeszów Marek Ordyczyński, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Grodzisku Dolnym.
Słabe zabezpieczenia
W artykule CyberDefence24 dowiadujemy się również, że dostęp do panelu sterowania chroniony był czteroznakowym, złożonym z cyfr hasłem. Ponadto, hakerzy mieli uzyskać nieuprawniony dostęp przez aplikację dostawcy sprzętu. To z kolei pozwoliło na zdalny dostęp do paneli operatorskich.
Bądź na bieżąco.
Cyberprzestępcy zmieniali wartości parametrów, takich jak reaktory biologiczne na maksymalne wartości. Skutkiem działań było wiele alarmów i spadek poziomu ścieków.
Udaremnienie ataku
Portal wskazuje, że to nie pierwszy taki atak, zaledwie w tym roku doszło do podobnych sytuacji w różnych miejscach w Polsce. Z drugiej strony, Marek Ordyczyński w rozmowie z Polskim Radiem Rzeszów zauważył, że podobne ataki są dziś bardzo szybko wykrywane, dzięki czemu łatwo można się z nimi uporać, bez narażenia zdrowia i życia mieszkańców. Jednocześnie dodał, że krajowe systemy reagowania zadziałały bardzo sprawnie
(oprac. MK)
Czytaj więcej:
Otylia Jędrzejczak odwiedziła Rzeszów. „Uczymy dzieci, żeby bawiły się pływaniem”
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.
![Sylwestrowa bójka pod Rzeszowem. Policja zatrzymała 14 pseudokibiców Stali i Resovii [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zatrzymanie-policja3-218x150.jpg)



![Zniknął po zmroku. Strażacy użyli nowoczesnego sprzętu [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/poszukiwania-dron-218x150.jpg)
![Seria pożarów w Rzeszowie u progu 2026 roku. Jest ważny apel strażaków [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/pozary-rzeszow-2026-4-218x150.jpg)

![Groźna kolizja. 18-latek wpadł w poślizg i uderzył w rejsowy autobus [ZDJĘCIA] kolizja autobus osobówka](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/OSP-KSRG-Fredropol-zderzenie-busa-z-osobowka-02-218x150.jpg)
![Dramatyczna walka z ogniem. Płonął budynek gospodarczy tuż obok domów [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/Pozar-budynku-gospodarczego-Narol-00-218x150.png)







![Rzeszów podsumowuje rok rekordowych inwestycji. Ponad 800 mln zł na cztery kluczowe zadania [ZDJĘCIA] oczyszczalnia ścieków w Rzeszowie](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/MPWiK-Rzeszow-218x150.jpg)

![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)


![Dostawczak w Jeziorze Solińskim. Internauci snują teorie – nikt nie trafił [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/11/polanczyk-dostawczy-w-wodzie-06-218x150.png)






















![Sylwestrowa bójka pod Rzeszowem. Policja zatrzymała 14 pseudokibiców Stali i Resovii [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zatrzymanie-policja3-100x70.jpg)


