Protest w obronie „Margot” w Rzeszowie rozwiązany przez policję [ZDJĘCIA]

Około 30 osób wzięło udział w rzeszowskim proteście przeciwko aresztowaniu warszawskiej aktywistki LGBT „Margot”. Protest ekspresowo rozwiązano, bo był nielegalny. 

 

Rzeszów był jednym z wielu miast w Polsce, w których w sobotę o 17:00 odbyły się akcje solidarnościowe z „Margot”. To transpłciowa aktywistka z kolektywu „Stop Bzdurom”, którą w piątek aresztowano na dwa miesiące za uszkodzenie homofobusa, co wywołało protesty na ulicach Warszawy.

W Rzeszowie protest „Wszystkich nas nie zamkniecie” odbył się na Rynku. Zorganizowali go działacze Marszu Równości i Akcji Socjalistycznej. Przyszło około 30 osób, głównie młodzi ludzie. Pojawili się także działacze Obywateli RP i Rebeliantów Podkarpackich. 

Z głośników można było usłyszeć piosenki „Żandarm” zespołu Hańba! i „Spytaj milicjanta” legendy punk rocka – Dezertera.  

Władza mówi: nie fikajcie

Protestowi przyglądali się policjanci. Gdy przemawiała Agnieszka Itner z Lewicy, funkcjonariusze w tym czasie rozmawiali z Pawłem Prenetą z Akcji Socjalistycznej, który był nieformalnym organizatorem protestu. Preneta trzymał kartkę z napisem: „Ordo Bzduris”. 

Wcześniej zdążył on zabrać na chwilę głos, wspominając piątkowe wydarzenia w Warszawie, po których aresztowano 54 osoby. – To nie był wypadek przy pracy. To był rozkaz z góry. Zrobiono ogromną pokazówkę, w której władza mówi nam: „Nie fikajcie”.

– Władza chce pokazać, na co ją stać i chce nas zastraszyć. Nie może być naszej zgody na to, by w demokratycznym państwie można było kogoś zatrzymać bez postawienia zarzutów. W Warszawie była łapanka, policja wchodziła w tłum i zatrzymywała przypadkowe osoby.  

Zabierają nam wolność

– Robią wszystko, żeby nas podzielić – mówiła Agnieszka Itner, też nawiązując do piątkowych wydarzeń w stolicy. Porównywała je do czasów z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. – To, co się wczoraj stało z „Margot”, to istna tragedia – stwierdziła Itner. 

– Prawa strona jest tak zaślepiona w swoim konserwatyzmie, że jeszcze nie widzi, jak wolność jest zabierana – podkreślała Agnieszka Itner. Jej wystąpienie było krótkie, bo po chwili Paweł Preneta ogłosił, że protest trzeba zakończyć.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Niestety, jestem zmuszony rozwiązać zgromadzenie, bo jest ono nielegalne – mówił Preneta, gdy chwilę wcześniej zakończył rozmowę z policjantami. „Hańb!”, „Wstyd!” – krzyknął ktoś z protestujących. 

– Jeżeli sytuacja się nie uspokoi, będziemy organizowali kolejne zgromadzenia – zapowiedział jeszcze Paweł Preneta. 

Policjanci, nie jest wam wstyd?

Nie wszystkim spodobało się, że protest trzeba zakończyć. Dariusz Bobak z Obywateli RP zwrócił się do policjantów.

– Panowie, czy wam nie wstyd, kiedy patrzycie na to, co wasi koledzy robią w Warszawie, kiedy zachowują się, jak zbrojne ramię partii, a nie jak instytucja, która ma przestrzegać prawa? Panowie, przypomnijcie sobie, na co składaliście przysięgę. Przysięgaliście przestrzegać prawa, a nie wysługiwać się jednej partii – mówił Bobak. 

– To, co robicie, jest wstydem! – mówił dalej do policjantów działacz Obywateli RP. Dariusz Bobak podkreślał, że prawo do zgromadzeń daje im Konstytucja RP. – Nie pozwolimy sobie tego prawa odebrać – dodał. 

Mamy prawo protestować

Na koniec kilka razy wniesiono okrzyk „Mamy prawo protestować!” i po niespełna 20 minutach manifestację zakończono. – Nie było żadnych incydentów – podkreśla podkom. Ewelina Wrona z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama