Reklama

Po wielu problemach ratusz ogłosił przetarg na wybór wykonawcy przebudowy rzeszowskich deptaków. Prace mają się rozpocząć we wrześniu br. 

[Not a valid template]

 

Firmy zainteresowane przebudową deptaków (ulice 3 Maja, Grunwaldzka, Kościuszki) oferty mogą składać do 11 sierpnia. Miastu zależy na tym, by przetarg rozstrzygnąć jak najszybciej, bo władze Rzeszowa chcą, by mieszkańcy nową, wygodniejszą nawierzchnią przy ul. 3 Maja spacerowali na przyszłoroczne Święto Paniagi.

– Cała inwestycja rozpocznie się od prac podziemnych przy ul. 3 Maja. Powstanie nowa kanalizacja, zostaną wymienione kable. Tego typu prace w centrum miasta wiążą się zawsze z utrudnieniami w ruchu – wyjaśnia Piotr Magdoń, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.

25 lip o wysokości 4 m

Z hałasem będą się musieli liczyć także okoliczności mieszkańcy oraz właściciele lokali przy ul. 3 Maja, której przebudowa rozpocznie się w pierwszej kolejności.  Te niedogodności mają zrekompensować  płyty granitowe z jasnego kamienia, którymi zostaną wyłożone deptaki. Kobiety będą mogły wygodnie chodzić w butach na wysokim obcasie.

Podobnie jak przy al. Lubomirskich, tak i w przypadku ul 3 Maja będzie można sobie kupić pamiątkową płytę, na której zostanie wygrawerowane imię i nazwisko darczyńcy.

Planowane jest również wbudowanie na początku i końcu każdej z ulic pamiątkowej tablicy z mosiądzu, która będzie informować przechodniów o jej obecnej i historycznej nazwie.

Przebudowie zostaną poddane również place przed Narodowym Bankiem Polskim, Muzeum Okręgowym, I Liceum Ogólnokształcącym i kościołem pw. Świętego Krzyża. Przed I LO, zamiast obecnie rosnącego żywopłotu, mają się pojawić rabaty ornamentowe. Na 3 Maja będą też nowe nasadzenia.

Na deptaku pojawi się 25 lip drobnolistnych o wysokości 4 metrów. Będą one uformowane na kształt kuli oraz wyposażone w system napowietrzania korzeni oraz nawadniania drobnokropelkowego. Z kolei na ul. Grunwaldzkiej zostanie też dodatkowo odnowiony fragment muru klinkierowego oraz zostanie wymieniony dach studni.

Deptaki, jak przed wojną

Na deptakach pojawią się również nowe ławki, wśród których będzie kilka z cokołem, na którym zostaną wygrawerowane historyczne wizerunki ulic. Pojawią się również stojaki na rowery. Renowacji zostaną poddane poidełka i kosze na śmieci, które będą wykonane z betonowych płyt.

W maju ratusz przedstawił ostateczną koncepcję przebudowy deptaków. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Dokumentację budowlaną przebudowy ulic 3 Maja, Grunwaldzkiej i Kościuszki opracowała firma z Katowic AG Doradztwo i Projektowanie Andrzej Gumuła na podstawie koncepcji stworzonej przez pracownię Pikul Architekci z Jasła. Deptaki po przebudowie mają nawiązywać do wyglądu ul. 3 Maja sprzed drugiej wojny światowej.

Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 8 mln zł, ale ratusz spodziewa się, że po przetargu tak kwota będzie niższa.

JOANNA GOŚCIŃSKA

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ:

2 KOMENTARZE

Comments are closed.