Kadr z materiału TVP Rzeszów

Przebudowa drogi ekspresowej S19 na odcinku Sokołów Małopolski – Jasionka została jednym z 49 niechlubnych bohaterów „Czarnej Księgi” wydatków publicznych – najnowszej publikacji wydanej przez Warsaw Enterprise Institute.

W 2014 roku rozpoczęła się budowa odcinka S19 Sokołów Małopolski – Jasionka. Prace trwały trzy lata. W efekcie powstała trasa w systemie „2+1″. Zbudowano trzypasmową jezdnię bez pasa oddzielającego kierunki jazdy.

Rezultat był do przewidzenia – korki, opóźnienia w ruchu tranzytowym, a nawet śmiertelne wypadki. Mądry Polak po szkodzie… Inwestycję trzeba korygować, „wąskie gardło” zlikwidować. Za, bagatela, ponad 270 milionów złotych. Roboty mają ruszyć w 2024 r.

Ten odcinek S19 wybudowany za czasów rządów PO-PSL, pojawił się w kampanii wyborczej ostatnich wyborów parlamentarnych. – Jest wstydem i hańbą PO – mówił Marek Kuchciński, lider listy PiS w okręgu nr 22 (przemysko-krośnieńskim). 

„Czarna Księga” to 49 opowieści, co z Waszymi pieniędzmi robią politycy. Ci samorządowi i ci z Wiejskiej. Co roku zbierają w podatkach ok. 500 mld zł, ale nie traktują ich zbyt poważnie. To historie żenujące, tragiczne, zwykle przykre, ale bywają też zabawne.

– W krzywym zwierciadle zobaczyliśmy ludzi, którzy urwali się z choinki, inni przebywali w alternatywnych rzeczywistościach, zamieszkiwali antypody absurdu, czy swoistą krainę czarów niczym słynna Alicja – reklamuje „Czarną Księgę” Warsaw Enterprise Institute.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

WEI zorganizował także plebiscyt. Na stronie czarnaksiega.wei.org.pl można głosować na najbardziej skandaliczne marnotrawstwo pieniędzy podatników. 

– Chcemy, aby ta inicjatywa stała się impulsem do debaty społecznej na temat racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi oraz skłoniła do podejmowania działań mających na celu zwiększenie przejrzystości i efektywności w wydatkach publicznych – mówi Anna Śleszyńska, dyrektor ds. komunikacji w Warsaw Enterprise Institute.

WEI zakłada także ruch podatników. Za rok zamierza wydać drugą edycję „Czarnej Księgi”.

(pol)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama