Zdjęcie: GDDKiA Rzeszów

Kiedy trwa kampania wyborcza, wszystko rusza z kopyta. Na Podkarpaciu w czwartek wbito pierwszą łopatę pod budowę ponad 11-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 Babica – Jawornik.

S19 wybuduje Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor za ponad 1,253 mld zł. Zgodę na budowę pod koniec sierpnia wydała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. 7 września na placu budowy pojawili się politycy, m.in. wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Po łopaty sięgnęli też inni politycy PiS – wspomniana Ewa Leniart, członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek oraz posłowie Andrzej Szlachta i Piotr Babinetz. Wszyscy startują w tegorocznych wyborach parlamentarnych. 

– Wchodzimy na budowę na kolejnych odcinkach między Rzeszowem a granicą polsko-słowacką. Jeszcze w tym miesiącu rozpoczną się także prace na tym szlaku między Białymstokiem a Lublinem – zapowiedział Weber. 

Inwestorem S19 jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Plac budowy na odcinku Babica – Jawornik jest już w rękach wykonawcy. W pierwszej kolejności teren inwestycji mają sprawdzić saperzy, potem zostaną wytyczone granice prowadzonych prac. 

– Wybudowane zostaną drogi technologiczne i zaplecza wykonawcy oraz składy materiałów – informuje Joanna Rarus z rzeszowskiego oddziału GDDKiA. 

W dalszej kolejności pod topór pójdą drzewa, krzaki, niezbędna będzie wizyta archeologów. Ruszą też pierwsze roboty ziemne i budowa fundamentów pod podpory mostów, a na kolejnym etapie wyburzanie budynków. 

S19 na tym odcinku będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunkach (plus pas awaryjny). Wybudowany zostanie węzeł Żarnowa – Strzyżów – w rejonie Strzyżowa, na skrzyżowaniu z drogą powiatową nr 1931R.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

W kierunku Rzeszowa powstanie także Miejsce Obsługi Podróżnych Jawornik. Na tym odcinku S19 powstanie 8 estakad na wysokich podporach (około 80 m), największa będzie miała ok. 1,1 km długości. Powstanie również 5 wiaduktów i 4 przejścia dla zwierząt. 

Mapa: GDDKiA Rzeszów

Powstanie też tymczasowy łącznik z drogą krajową nr 19 w Jaworniku, dlatego, że budowę S19 między Babicą a Domaradzem podzielono na dwa odcinki: Babica – Jawornik (z łącznikiem S19 z DK19) oraz Jawornik – Domaradz.

Docelowo, po wybudowaniu tego drugiego odcinka, S19 nie będzie łączyła się z DK 19 w Jaworniku. Łącznik w przyszłości ma być wjazdem awaryjnym na S19 przez MOP Jawornik m.in. dla służb ratowniczych. 

Budowa odcinka S19 Babica – Jawornik nie będzie łatwa. To teren osuwiskowy, przechodzi na przemian przez wzniesienia i doliny, wykonano na nim 765 otworów badawczych, w niektórych miejscach na głębokości 50 m. 

– Kierowcy skorzystają z nowej trasy we wrześniu 2026 roku – zapowiada Joanna Rarus z GDDKiA. Na Podkarpaciu S19 będzie miała docelowo ok. 169 km, do tej pory oddano do ruchu 81,8 km, odcinki: Lasy Janowskie – Rzeszów Południe.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama