Fot. Sebastian Fiedorek / Rzeszów News
Reklama

Na 9 skrzyżowaniach w Rzeszowie zostaną zamontowane kamery do wykrywania kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Powstanie też system priorytetu przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych.

W Rzeszowie jest zarejestrowanych ok. 120 tys. samochodów, a każdego dnia wjeżdża kolejnych 130 tys. Duży ruch wiąże się też z tym, że kierowcy łamią przepisy o ruchu drogowym, m.in. przejeżdżając skrzyżowania na czerwonym świetle. 

Ratusz, mając na uwadze bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, postanowił zainstalować system kamer “o charakterze represyjnym” wobec kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. 

– System będzie rejestrował i identyfikował pojazdy wjeżdżające na skrzyżowanie po zmianie fazy sygnalizatora na czerwoną oraz sporządzał wniosek do ukarania w postaci dokumentacji z zaistniałego wykroczenia – zapowiadają rzeszowscy drogowcy.

Gdzie będą kamery? 

Przejazd na czerwonym świetle będzie rejestrowany jako sekwencja zdjęć, a identyfikacja pojazdu obywać się będzie na podstawie automatycznego odczytu tablic rejestracyjnych ze zdjęć, wykonanych przez kamerę ANPR.

– System informatyczny przypisuje każdemu pojazdowi czytelny numer rejestracyjny oraz sygnaturę czasową – określa ona jednoznacznie moment wjazdu pojazdu na skrzyżowanie i stanowi dowód ewentualnego wykroczenia – tłumaczą drogowcy. 

Kamery mają być batem na kierowców, którym wydaje się, że jak przejadą na czerwonym świetle, to mogą spać spokojnie. Wezwanie do zapłacenia mandatu dostaną do domu w późniejszym czasie. Dowody na popełnienie wykroczenia przez kierowców będą przechowywane w Centrum Systemu Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym przez 30 dni. Wgląd do systemu będzie miała także Komenda Miejska Policji w Rzeszowie.

Kamery zostaną zamontowane na 9 rzeszowskich skrzyżowaniach: al. Piłsudskiego – al. Cieplińskiego, ul. Lubelska – ul. Maczka, ul. Lubelska – ul. Trembeckiego, ul. Krakowska – ul. Okulickiego, al. Niepodległości – al. Armii Krajowej, ul. Lisa – Kuli – ul. Jagiellońska, al. Powstańców Warszawy – ul. Hetmańska, al. Powstańców Warszawy – ul. Kwiatkowskiego oraz al. Piłsudskiego – ul. Targowa.

Priorytet dla służb

Oprócz wspomnianych kamer, na 67 skrzyżowaniach w Rzeszowie ma także funkcjonować podsystem priorytetu przejazdu dla pojazdów uprzywilejowanych. Specjalne czujniki zareagują na przejazd, m.in. policyjnych radiowozów, samochodów straży pożarnej, czy karetek pogotowia.

Zbliżając się do skrzyżowania, z automatu czerwone światło zmieni im się na zielone. Ma to pomóc w szybszym dotarciu np. na miejsce wypadku, czy kolizji. Ten podsystem ma również być dla przejazdów VIP-ów, uczestników dużych imprez sportowych, czy świąt państwowych.  

Miasto za nowy system monitoringu skrzyżowań i podsystem priorytetów przejazdu zapłaci 5,6 mln zł. Co najmniej połowa tej kwoty ma zostać pokryta przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Całość ma być gotowa w przyszłym roku.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: