Zdjęcie: Ewa Szyfner / Rzeszów News
Reklama

Pięć firm zgłosiło się do modernizacji basenu przy ul. Matuszczaka w Rzeszowie. Przetarg będzie jednak powtórzony, bo oferty firm są dla ratusza zbyt wysokie. 

Do przetargu zgłosili się: MTM Budownictwo z Tarnowa (ponad 25 mln zł), Budimex z Warszawy (28 mln zł), konsorcjum: Karpat-Bud i Best Construction z Głogowa Małopolskiego (ponad 33 mln zł), Inżynieria Rzeszów (34 mln zł) oraz Grupa Fewaterm (prawie 45 mln zł).

Wszystkie firmy zaproponowały większą kwotę od tej, którą ratusz planował wydać na modernizację basenu – niecałe 20 mln zł. Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie poinformowała nas, że związku z tym przetarg będzie powtórzony, a to oznacza, że inwestycja będzie miała opóźnienie. 

To już drugi taki przypadek. Pierwszy przetarg, który ogłoszono jeszcze w 2016 roku, też został unieważniony z powodu zbyt wysokich kwot, które wówczas w ofertach złożyły dwie firmy: Skanska (15 mln zł) i konsorcjum Marcom z Tarnowa i Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Budownictwa z Dębna (12 mln zł). Ratusz wówczas na modernizację obiektu planował wydać 5 mln zł.

W między czasie pojawiła się koncepcja, aby nie remontować przeszło 30-letniego obiektu, a wybudować całkiem nowy. Ta opcja dla miasta była o tyle korzystna, iż budując nową pływalnię miasto mogłoby pozyskać nawet 50 procent dofinansowania z Ministerstwa Sportu.

Ten plan jednak nie wypalił, ponieważ ze zleconych przez miasto ekspertyz wyszło, że basenu przy ul. Matuszczaka burzyć nie trzeba, bo nadaje się on do remontu. Dlatego też miasto na początku br. ogłosiło przetarg na  przebudowę basenu przy ul. Matuszczaka. Opcja ponownego remontu nie wykluczyła jednak, że ratusz przestał starać się o pieniądze z zewnątrz na realizację inwestycji.

Remont basenu przy ul. Matuszczaka jest szczególnie istotny dla rzeszowskich skoczków do wody, którzy po zamknięciu pływalni już od dwóch lat są skazani na treningi na basenie Rzeszowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Skoczkom brakuje 3-metrowej trampoliny, na której są rozgrywane konkurencje olimpijskie. Po przebudowie basenu trampoliny będą miały wysokość 1 m i 3 m, a wieże 5 m, 7,5 m i 10 m. Po obu stronach ma się znajdować 7 wież dla sędziów.

Projekt przebudowy basenu przy ul. Matuszczaka przewiduje także budowę sali gimnastycznej na potrzeby skoczków, która będzie wyposażona m.in. w suchy basen o głębokości 4 m oraz jama o głębokości 1,2 m. Na terenie pływalni ma być też siłownia.

Po modernizacji basen ma mieć 29 metrów długości i 25 m szerokości, niecka – od 1,8 m do 5 m głębokości. Ponadto w obiekcie znajdą się sauna, pomieszczenie socjalne dla trenerów, fizjoterapii oraz administracyjne. W planach jest również widownia na minimum 200 osób. Na terenie pływalni będą się mogły odbywać także zajęcia nurkowania, piłki wodnej, pływania synchronicznego.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama