Reklama

W tym roku przy rzeszowskim dworcu kolejowym zostaną zamontowane stojaki rowerowe w kształcie odwróconej litery U. Stojaki będą przy 31 przystankach i stacjach na Podkarpaciu.

– Kolej i rowery to dwa doskonale uzupełniające się środki transportu. Są najłatwiej dostępne i najbardziej przyjazne środowisku. W wielu krajach wykorzystuje się ten potencjał – mówi Remigiusz Paszkiewicz, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

To właśnie PLK zamontują w tym roku stojaki rowerowe przy blisko 300 stacjach i przystankach w całym kraju. Rok wcześniej PLK zamontowały stojaki w 400 miejscach. Dzięki temu pasażerowie będą mieli do dyspozycji łącznie 700 lokalizacji, gdzie będą mogli zostawić rower i przesiąść się do pociągu.

Na Podkarpaciu w 2014 r. zamontowano tylko 9 stojaków. W tym roku będzie ich więcej.

Na liście liczącej blisko 300 stacji i przystanków, gdzie PLK  zamontuje stojaki jest m.in. Rzeszów Główny, Rzeszów Zwięczyca, Boguchwała, Miłocin, Lubenia, Rudna Wielka, Zaczernie, Świlcza, Widełka, Budy Głogowskie i Kolbuszowa. W sumie na Podkarpaciu stojaki zostaną zamontowane przy 31 stacjach i przystankach.

O lokalizacji stojaków zdecydowały konsultacje prowadzone wśród pasażerów dojeżdżających rowerem do stacji kolejowych i lokalnych stowarzyszeń.

„Słuchajcie jest ważna sprawa. Chcemy, aby każdy z Was wypowiedział się, przy których stacjach brakuje stojaków rowerowych. Jeśli uważacie, że przy Waszej stacji powinny znajdować się stojaki prosimy o komentarz” – taki wpis PLK zamieściła na oficjalnym fanpage’u zimą ubiegłego roku.

Nowe stojaki, montowane po kilka, jak najbliżej peronów, będą w kształcie odwróconej litery „U”. Taki kształt najlepiej zabezpiecza rower przed kradzieżą. U-kształtny stojak pozwala przypiąć bezpiecznie cały pojazd w dowolnym miejscu ramy.

Na montaż nowych stojaków PLK wydadzą 500 tys. zł. Spółka zapewnia, że już planuje kolejne miejsce, w których będzie można bezpiecznie zostawić rower i wsiąść do pociągu.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama