Przysięga żołnierzy Obrony Terytorialnej. Macierewicz: Nikt nas nie pokona [FOTO]

– Wojska Obrony Terytorialnej stają się fundamentem polskiej armii – mówił w niedzielę wieczorem w Rzeszowie Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, podczas pierwszej przysięgi wojskowej 160 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

 

Przysięga wojskowa tzw. terytorialsów odbyła się na Rynku. W uroczystości uczestniczyła kadra kierownicza MON, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła, parlamentarzyści, samorządowcy, rodziny żołnierzy, mieszkańcy Podkarpacia.

W Rzeszowie ochotnicy ślubowali  na sztandar Inspektoratu Rzeszów AK „Rtęć Rzemiosło”.

– Przysięga wojskowa kształtuje duszę człowieka, nadaje sens całemu ludzkiemu życiu – mówił podczas uroczystości Antoni Macierewicz, który w niedzielę uczestniczył także w przysięgach wojskowych żołnierzy OT w Białymstoku i Lublinie.

– Polska wam dziś dziękuję. Armia polska będzie z wami nie do pokonania. Wojska obrony terytorialnej są fundamentem polskiej armii – stwierdził szef MON, który w Rzeszowie wręczył także listy gratulacyjne żołnierzom, którzy ukończyli szkolenie z wyróżnieniem.

Macierewicz nawiązywał również do patrona 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którym jest ppłk Łukasz Ciepliński. To jeden z „żołnierzy wyklętych”, od 1940 roku związany był z konspiracją na terenie Rzeszowszczyzny i członkiem IV Zarządu WiN.

Antoni Macierewicz cytował jeden z grypsów ppłk. Cieplińskiego przed śmiercią: „Odbiorą mi tylko życie, a to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany, jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą”.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– To jest testament pułkownika Łukasza Cieplińskiego. To jest testament, którego zaszczyt, przyszedł wam realizować – mówił do podkarpackich żołnierzy OT minister Macierewicz.

Stwierdził, że „terytorialsi” „będą bronić Rzeczpospolitej, będą kształtowali armię polską”, a pierwsza przysięga żołnierzy OT jest też przysięgą „obrony narodu polskiego, obrony polskich granic, obrony wszystkiego, co dla Polaków jest święte”.

– Wasz wkład w siłę tej armii, w zdolność jej odparcia jakiegokolwiek zagrożenia, jest nie do przecenienia. Żołnierze – Polska wam dziękuje! – dodał na koniec szef MON.

Po zakończeniu uroczystości Antoni Macierewicz pojechał do jednego z rzeszowskich szpitali, gdzie odwiedził poszkodowanego w zeszłą środę podczas ćwiczeń na poligonie w Nowej Dębie jednego z trzech żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

  1. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej ma liczyć ok. 5 tysięcy żołnierzy-ochotników.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama