Zdjęcie: CBA

Pięciu przedsiębiorców z województw podkarpackiego, mazowieckiego i lubuskiego zatrzymali funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

O zatrzymaniu przedsiębiorców (czterech mężczyzn i jednej kobiety) w czwartek poinformowało CBA. Z ustaleń śledczych wynika, że przedsiębiorcy w latach 2014-2018 wprowadzili do obrotu faktury VAT dokumentujące fikcyjny obrót towarów na kwotę niemal miliona złotych.

– Zatrzymani po zakończeniu przeszukań zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Lublinie – podało CBA. To właśnie w lubelskiej prokuraturze przedsiębiorcy mają usłyszeć zarzuty. – Są oni sukcesywnie do nas dowożeni. O szczegółach zarzutów będzie mogli powiedzieć po zakończeniu czynności z udziałem podejrzanych – mówi Piotr Marko, rzecznik lubelskiej PR. 

To już czwarta odsłona śledztwa w sprawie tzw. pustych faktur. W marcu agenci CBA w Rzeszowie także zatrzymali pięciu przedsiębiorców: czterech z Rzeszowa i jednego z Płocka. 

Śledztwo prowadzone przez rzeszowskie CBA jest wielowątkowe i dotyczy funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się m.in. wyłudzeniami podatku VAT, wprowadzaniem do obrotu „lewych” dokumentów księgowych.

CBA twierdzi, że grupa przestępcza w latach 2014-2018 wprowadził do obrotu fikcyjne faktury o wartości około 5 mln zł i na tej podstawie przedsiębiorcy ubiegali się potem o zwrot podatku VAT. Zarzuty postawiono już 16 osobom, m.in. byłemu już naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Jarosławiu i właścicielowi firmy, który wystawiała „puste faktury”. 

Spośród 16 podejrzanych, pięciu zostało tymczasowo aresztowanych. O tej sprawie pisaliśmy także TUTAJ.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama