Państwowa Rada Ochrony Przyrody poparła utworzenie rezerwatu „Reliktowa Puszcza Karpacka” na terenie planowanego Turnickiego Parku Narodowego. To przełomowa decyzja dla ochrony najcenniejszych starodrzewów na Podkarpaciu. Zdaniem ekspertów to jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych w kraju.
Państwowa Rada Ochrony Przyrody poparła utworzenie rezerwatu „Reliktowa Puszcza Karpacka” na terenie planowanego Turnickiego Parku Narodowego. To przełomowa decyzja dla ochrony najcenniejszych starodrzewów w tej części Polski. Eksperci podkreślają, że obszar ten stanowi jeden z najcenniejszych kompleksów leśnych w kraju.
Sprawa ochrony Puszczy Karpackiej nabiera tempa po latach starań organizacji ekologicznych. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze złożyła wniosek o utworzenie rezerwatu do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie jeszcze w 2017 roku.
– Reliktowa Puszcza Karpacka stanowi jeden z najcenniejszych obszarów leśnych w Polsce. Charakteryzuje się dużym udziałem starodrzewu, stanowiąc ostoję gatunków puszczańskich, w tym także związanych z martwymi i zamierającymi drzewami – podkreśla w swojej opinii Państwowa Rada Ochrony Przyrody.
Rezerwat jako pierwszy krok
– Zdajemy sobie sprawę, że powołanie parku narodowego wciąż budzi wiele obaw. Dlatego w 2017 roku złożyliśmy przygotowany przez nas wniosek wraz z pełną dokumentacją dotyczącą rezerwatu 'Reliktowa Puszcza Karpacka’ do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie – wyjaśnia Radosław Michalski, prezes Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze.
Szansa na rozwój regionu
Jak podkreśla Michalski, rezerwat mógłby objąć połowę planowanego parku narodowego i stać się w przyszłości, po zakończeniu dialogu z lokalną społecznością i zapewnieniu jej systemu wsparcia, zalążkiem Turnickiego Parku Narodowego. Warto zaznaczyć, że planowany park narodowy miałby powstać wyłącznie na gruntach należących do Skarbu Państwa.
(opr. red., źródło PAP)
Czytaj więcej
Na osiedlu Pobitno powstaje park kieszonkowy. Będzie miał ponad 60 arów.