Zdjęcie: Joanna Gościńska / Rzeszów News. Na sesję przyszli narodowcy z transparentem "Stop dewiacjom"

Po burzliwych dyskusjach Rada Miasta Rzeszowa odrzuciła uchwałę autorstwa PiS, w którym rada miałaby wyrazić sprzeciw wobec „nachalnej promocji ideologii związanej z ruchami LGBT”.

W środę w tej sprawie odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Rzeszowa. Zwołano ją na wniosek opozycyjnych radnych PiS. Przyszli na nią również narodowcy z Młodzieży Wszechpolskiej, który na balkonie sali sesyjnej rozwinęli transparent z napisem: „Stop dewiacjom”.

Dyskusję na temat „promocji LGBT” zainicjowało PiS w związku z planowanym na 22 czerwca II Marszem Równości w Rzeszowie. PiS nie chce parady środowisk LGBT, prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc 4 czerwca ogłosił, że zakazuje marszu, ale jego decyzję w zeszłą sobotę uchylił Sąd Okręgowy w Rzeszowie.

PiS skrytykowało prezydenta Ferenca za to, że miasto nie odwołało się od wyroku sądu. Jednocześnie PiS chciało, by Rada Miasta Rzeszowa podjęła uchwałę intencyjną, w której sformułowano zapis, że rada sprzeciwia się „nachalnej promocji ideologii związanej z ruchami LGBT” w przestrzeni publicznej. Środowa sesja na ten temat była burzliwa. 

Ostatecznie rada nie zgodziła się na przyjęcie wspomnianej uchwały. Za było tylko siedmiu radnych: Marcin Fijołek, Waldemar Kotula, Jerzy Jęczmienionka, Grażyna Szarama, Robert Kultys, Grzegorz Koryl i Mateusz Szpyrka (wszyscy z PiS). Od głosu wstrzymało się czterech radnych Rozwoju Rzeszowa: Witold Walawender, Tadeusz Ożyło, Bogusław Sak i Maria Warchoł.

Przeciwko uchwale głosowało 9 radnych: Daniel Kunysz, Sławomir Gołąb, Tomasz Kamiński, Wiesław Buż, Konrad Fijołek, Krystyna Stachowska i Mirosław Kwaśniak (wszyscy z Rozwoju Rzeszowa) oraz dwójka radnych Platformy Obywatelskich: Marcin Deręgowski i Wiesław Ziemiński.

Szerszą relację z dyskusji radnych o „ideologii LGBT” możecie przeczytać TUTAJ.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama