Zdjęcie: Kamil Pudełko / Rzeszów News
Reklama

Na złożenie zażalenia były zaledwie 24 godziny, miasto Rzeszów zrezygnowało z tej możliwości. 22 czerwca br. ulicami miasta przejdzie II Marsz Równości.

W sobotę Sąd Okręgowy w Rzeszowie wydał postanowienie, uchylające wydany wcześniej przez Tadeusza Ferenca, prezydenta Rzeszowa, zakaz dla II Marszu Równości. Tuż po wyroku przedstawiciele ratusza zapowiadali, że decyzję o tym, czy miasto zaskarży sądowe postanowienie podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem.

– Zrezygnowaliśmy z odwoływania się od decyzji sądu. Szanujemy je. Mamy nadzieję, że policja nie dopuści do zamieszek i ekscesów – powiedział nam Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa. 

– Cieszymy się z tego, że ratusz zrezygnował z odwoływania się od wyroku sądu. W interesie zarówno naszym, jak i miasta, jest współpraca przy organizacji przemarszu w celu zapewnienia bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w marszu – mówi Jakub Gawron z komitetu organizacyjnego II Marsz Równości. 

Parada środowisk LGBT w Rzeszowie odbędzie się o 22 czerwca. Marsz rozpocznie się 14:00 przy tzw. moście tęczowym, łączącym ulice Wierzbową z Naruszewicza. Plan zakłada, że uczestnicy marszu przejdą ulicami: Targową, Jana III Sobieskiego, Rondo Ignacego Tokarczuka, Sokoła, Plac Farny, 3 Maja, al. Lubomirskich, al. Pod Kasztanami, ul. Szopena.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Marsz ma się zakończyć przy fontannie multimedialnej. Organizatorzy parady twierdzą, że jej trasa może się jeszcze jednak zmienić, ma być to doprecyzowane z policją i władzami miasta. Zgodnie ze złożonym do ratusza wnioskiem przez organizatorów, w marszu ma uczestniczyć ok. 500 osób.

Biorąc pod uwagę rozgłos wokół parady, po tym jak zakazał jej Tadeusz Ferenc, należy  się spodziewać, że uczestników marszu będzie znacznie więcej. W tamtym roku było ich ok. 1500.

22 czerwca zdecyduje się także partyjna przyszłość Tadeusza Ferenca, który należy do SLD. Przedstawiciele partii już zapowiedzieli, że Ferenc za to, że wydał zakaz marszu nie dostanie już poparcia SLD w wybory parlamentarnych, zarówno do Sejmu, jak i Senatu. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama