Zdjęcie: Materiały Radia Rzeszów
Reklama

Radio Rzeszów otrzyma bezpośrednie środki z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Decyzję podjęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) po postanowieniach Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Przelew w sierpniu 

14 sierpnia br. Radio Rzeszów SA w likwidacji otrzyma 643 080 zł. Fundusze są przeznaczone wyłącznie na realizację misji publicznej. Decyzja KRRiT obejmuje również Radio Łódź, które otrzyma środki na te same cele.

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski wyjaśnił, że środki z abonamentu zostały przekazane dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu rejestrowego w związku z niejasną sytuacją prawną dotyczącą likwidacji spółek medialnych.

Sytuacja skomplikowana od grudnia u.br.

Sytuacja prawna mediów publicznych była skomplikowana ze względu na decyzje podjęte przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza w grudniu 2023 r. Ówczesny minister odwołał prezesów TVP, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej, powołując nowe zarządy, które miały naprawić sytuację prawną i organizacyjną.

Środki finansowe przekazane Radio Rzeszów są wynikiem działań naprawczych, które obejmują również inne regionalne rozgłośnie. KRRiT wcześniej zdecydowała o przyznaniu dotacji dla Radia Katowice, Radia Lublin, Radia Dla Ciebie oraz Radia Poznań.

Weto Prezydenta Andrzeja Dudy 

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową przewidującą środki dla mediów publicznych na następny rok, uzasadniając to „rażącym łamaniem konstytucji i zasad demokratycznego państwa prawa”. Po wecie prezydenta, Bartłomiej Sienkiewicz postawił TVP, Polskie Radio i PAP w stan likwidacji, a podobną decyzję podjął również w stosunku do regionalnych rozgłośni.

(Red) oprac. wg mat. PAP

Reklama