Zdjęcie: Andrzej Błoński / Rzeszów News

Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, po raz kolejny znalazł się w „15” najlepszych prezydentów polskich miast. Ranking opracował tygodnik „Newsweek”. 

Nagrody „N15” wręczono we wtorek na Stadionie Wrocław. Na uroczystość pojechał Tadeusz Ferenc. Prezydent Rzeszowa z tego też powodu nie mógł we wtorek uczestniczyć w debacie na temat obwodnicy południowej miasta, zorganizowanej przez rzeszowski oddział „Gazety Wyborczej”. 

Tadeusz Ferenc w rankingu „Newsweeka” zajął 6. miejsce, identyczne, jak w w 2018 roku. Tygodnik przypomniał, że Ferenc rządzi Rzeszowem od niemal dwóch dekad – od 2002 roku. „Gdy rozpoczynał pierwszą kadencję, w kasie miasta zastał niecałe 400 mln zł, w tym ok. 50 mln zł na inwestycje. Dzisiaj to ponad 1,5 mld zł, w tym 500 mln zł na inwestycje” – napisał „Newsweek”.

Tygodnik trochę się też zagalopował, bo napisał, że Tadeusz Ferenc „kolejną kadencję ma raczej w kieszeni, bo według sondaży zagłosuje na niego 78 proc. mieszkańców”. W lutym br. Tadeusz Ferenc skończył 79 lat i to ma być jego ostatnia kadencja, choć on sam jeszcze nie powiedział ostatniego słowa.

Ferencowi marzy się powrót do polskiego parlamentu. W SLD, którego Ferenc jest członkiem, podejrzewają, że zechce on startować w jesiennych wyborach. Prezydent jest jednak na ścieżce wojennej z SLD za to, że wydał zakaz dla II Marszu Równości w Rzeszowie (uchylony potem przez sąd). SLD zapowiedział, że Ferencowi nie udzieli poparcia w wyborach do parlamentu, on sam tym specjalnie się nie przejmuje. 

Szóste miejsce w rankingu „Newsweeka” potwierdza, że działalność samorządowa Tadeusza Ferenca jest widoczna w całym kraju. – W wywiadach powtarza: „Moja kampania wyborcza trwa od 17 lat, codziennie” – przypomina słowa Ferenca tygodnik Tomasza Lisa.  

„Newsweek” w tegorocznym rankingu nagrodę specjalną „Superprezydent” przyznał Jackowi Karnowskiemu, prezydentowi Sopotu. Ranking „N15” wygrał nieżyjący już Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. W najlepszej „15”, oprócz Tadeusza Ferenca, z Podkarpacia znalazł się także Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

Ranking opracowano na podstawie ankiet, które wysłano do wszystkich prezydentów miast. Najlepszą „15” wybrała kapituła. W rankingu, podobnie jak w poprzednich latach, nie uwzględniono Warszawy, bo według „Newsweeka” stolica Polski powinna konkurować z metropoliami Europy. Ranking „N15” opracowywany jest od 2008 roku. 

Podczas wrocławskiej gali wręczono również nagrody miesięcznika „Forbes”. Rzeszów także w nich zaznaczył swoją obecność. W kategorii miast przyjaznych biznesowi (od 150 tys. do 299 tys. mieszkańców) Rzeszów zajął pierwsze miejsce.

Główne wskaźniki, jakie wzięto pod uwagę to: liczba rejestracji nowych spółek (po odjęciu upadłości i wykreśleń z rejestru), liczba zarejestrowanych spółek zagranicznych, saldo migracji spółek (przeniesione do miejscowości minus wyprowadzone z niej) w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców.

NAJLEPSZA „15”

1. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska

2. Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli

3. Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia

4. Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic

5. Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia

6. Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa

7. Roman Szełemej, prezydent Świnoujścia

8. Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy

9. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi

10. Paweł Silbert, prezydent Jaworzna 

11. Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

12. Piotr Przytocki, prezydent Krosna

13. Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego

14. Marek Materek, prezydent Starachowic

15. Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama