WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa to najlepsza niepubliczna uczelnia pod względem zdawalności absolwentów na wybrane aplikacje – tak wynika z najnowszego VII Rankingu Wydziałów Prawa dziennika „Rzeczpospolita”.
„Rzeczpospolita” przygotowała Ogólnopolski Ranking Wydziałów Prawa po raz 7. W tym roku sklasyfikowanych zostało 19 niepublicznych Wydziałów Prawa oraz 17 Wydziałów działających w publicznych szkołach wyższych.
Tegoroczny ranking przygotowany został na podstawie danych zweryfikowanych i opracowanych przez Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowego Instytutu Badawczego. Jak tłumaczą autorzy rankingu, z analiz Ośrodka wynika, że nigdzie na świcie nie istnieje inny jednolity system gromadzący na bieżąco dane na temat szkolnictwa wyższego i nauki na tak szeroką skalę.
Autorzy rankingu oceniali poszczególne uczelnie w trzech kategoriach potencjał naukowy, jakość kształcenia oraz współpracę z zagranicą. Dodatkowo, w tym roku brano pod uwagę zdawalność absolwentów na wybrane aplikacje.
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa w tegorocznym Rankingu Wydziałów Prawa „Rzeczpospolitej” może pochwalić się bardzo dobrymi wynikami. Praktycznie we wszystkich kategoriach znalazła się w ścisłej czołówce uczelni niepublicznych kształcących na kierunku „prawo”. Rzeszowską uczelnię wyprzedziły tylko duże szkoły wyższe działające w Warszawie i Krakowie.
Z rankingu wynika, że WSPiA może pochwalić się najlepszą wśród 19 niepublicznych uczelni prawniczych zdawalnością na aplikacje. W tej kategorii pierwszym miejscem podzieliła się z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania w Warszawie. Autorzy rankingu bardzo wysoko ocenili także potencjał naukowy WSPiA (5 miejsce) oraz jakość kształcenia studentów na kierunku „prawo” (6 miejsce).
Warto tu także pochwalić się osiągnięciem studentów kierunku „prawo” pracujących w Studenckim Biurze Porad Prawnych. Klinika Prawa WSPiA zajęła trzecie miejsce w rankingu studenckich poradni prawnych przygotowanym wspólnie przez „Rzeczpospolitą” oraz Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych.
– To awans w stosunku do ubiegłego roku o trzy miejsca. Autorzy tej części rankingu docenili m.in. standardy pracy studentów, działalność dodatkową oraz pozycję, jaką poradnia zajmuje w strukturze uczelni – poinformował Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA.
Według przygotowywanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów (ELA) 93 procent absolwentów studiów prawniczych w WSPiA znajduje pracę po ukończeniu nauki.
Pod względem zarobków zaraz po studiach absolwenci „prawa” w WSPiA otrzymują pensję w wysokości prawie 2550 zł (I miejsce w regionie) i najszybciej w regionie znajdują pracę na etacie. Zajmuje im to niecały miesiąc.
(ak)
redakcja@rzeszow-news.pl