Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

Grudzień 2024 roku na Podkarpaciu zapisał się jako wyjątkowo suchy miesiąc. Według raportu IMGW, suma opadów w regionie była znacznie niższa od średniej wieloletniej.

Bardzo suchy miesiąc

Według klasyfikacji IMGW obejmującej okres od 1951 r., ostatni miesiąc ubiegłego roku był czwartym najmniej zasobnym w opady grudniem w XXI w. Uśredniona suma opadów atmosferycznych wyniosła w Polsce 27,5 mm. Tym samym była o 11,4 mm niższa od normy dla tego miesiąca (określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020).

Miniony grudzień zalicza się do miesięcy bardzo suchych, ponieważ opady stanowiły 70,6 proc. normy dla tego miesiąca.

Efekt przesunięty na kolejne miesiące roku

Według synoptyków IMGW zmniejszające się opady mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak obniżenie poziomu wód gruntowych, susze rolnicze oraz zwiększone ryzyko pożarów lasów.

Dlatego istotne jest monitorowanie tych zmian i podejmowanie działań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom dla środowiska i gospodarki regionu.

Rozkład opadów w grudniu 2024 w Polsce

Zdjęcie: Obserwator IMGW-PIB

Średnia temperatura powietrza w grudniu 2024

Średnia miesięczna temperatura powietrza w grudniu w 2024 r. w Polsce utrzymywała się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020 i wynosiła 2,5 stopni Celsjusza i była o 2,3 stopnia wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca.

Na obszarze Karpat średnia wynosiła 0,9 stopnia Celsjusza, a w pozostałej części województwa podkarpackiego było to 1,7 stopnia. Karpaty były najchłodniejszym rejonem Polski. Nie stanowi to jednak specjalnego pocieszenia, ponieważ ten wynik był wyższy od normy o 1,6 stopnia.

Zdjęcie: Obserwator IMGW-PIB

(oprac. MK, ilustracje: IMGW „Raport klimatyczny Grudzień 2024 w Polsce”)

Czytaj więcej:

W Rzeszowie 99. urodziny obchodził por. Władysław Bogaczewicz, żołnierz AK [ZDJĘCIA]

Reklama