Na najbliższej sesji Rady Miasta Rzeszowa radni zajmą się wnioskiem prezydenta Tadeusza Ferenca o poszerzenie granic miasta o gminę Trzebownisko i sołectwo Malawa.

– Wszystkie opracowania dotyczące poszerzenia miasta wskazują, iż jest to najbardziej efektywne działanie. Połączenie dwóch gmin skutkuje „bonusem” finansowym ze strony rządu w wysokości ok. 100 mln zł. Kwota ta w całości byłaby przeznaczona na inwestycje w tej gminie – twierdzi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Kilka tygodni temu miasto podpisało umowę z portem lotniczym w Miami z możliwością stworzenia na Jasionce portu cargo wraz ze strefą wolnocłową.

– Wymaga to olbrzymich nakładów  inwestycyjnych, na które gminy Trzebownisko po prostu nie stać. Wreszcie zmieniła się ustawa o ochronie gruntów rolnych. To oznacza, że tereny rolne znajdujące się w obrębie miasta nie podlegają przekształceniu na budowlane. To z kolei olbrzymie oszczędności dla właścicieli działek – nie muszą wydawać pieniędzy na przekształcenie, a co dla nich ważniejsze – ceny działek drastycznie rosną – przekonuje Chłodnicki.

A dlaczego miasto chce się poszerzyć o Malawę? – To naturalne tereny idealnie nadające się pod budownictwo mieszkaniowe oraz pod rekreacje – twierdzą urzędnicy. Jeśli wszystkie procedury zostaną spełnione to gmina Trzebownisko i Malawa mogłyby się znaleźć w granicach administracyjnych Rzeszowa od 1 stycznia 2015 roku. Ratusz liczy, że dzięki temu zyska tereny pod inwestycje. Według urzędników zyskają także mieszkańcy przyłączonych terenów.

– Rozpoczynają się na nich inwestycje typu: budowa szkół, przedszkoli, sal gimnastycznych, boisk, budowa infrastruktury – drogi, kanalizację – wylicza Maciej Chłodnicki.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Rzeszów po raz ostatni został poszerzony w 2010 roku. Do granic miasta włączono wtedy Budziwój i Białą. Za kadencji Tadeusza Ferenca Rzeszów po raz pierwszy poszerzono w 2006 r. – o Słocinę i Załęże.

Przed przyłączeniem Rzeszów liczył 54 km kw. powierzchni i miał 154 tys. mieszkańców. Obecnie ma  117 km kw. pow. i 184 tys. mieszkańców.

– Dzięki poszerzeniu budujemy strefę ekonomiczną Dworzysko (Przybyszówka), w Przybyszówce budowane jest największe osiedle mieszkaniowe „Projektant”. Na Załężu wybudowano nową szkołę z salą gimnastyczną i oddziałem przedszkolnym. Tu też wybudowaliśmy łącznik do autostrady – mówi rzecznik Chłodnicki.

Wartość wszystkich inwestycji na przyłączonych terenach szacowana jest na około 300 mln zł. Przykładowo w Słocinie przebudowano ulice i chodniki, powstał „Orlik”, boisko i kanalizacja. W Zwięczycy wybudowano nową drogę od Podkarpackiej do Przemysłowej (to część dojazdu do węzła S-19 w Kielanówce). – W Zwięczycy chcemy też budować nową halę sportowo – widowiskową -zapowiada ratusz.

redakcja@rzeszow-news.pl

p

Reklama