Reklama

Kolejny krok do budowy połączenia ul. Podkarpackiej z węzłem Rzeszów Południe w Kielanówce zrobiony. Ratusz ma już pozwolenie na budowę. – Dzięki tej inwestycji wyrzucimy ciężarówki z centrum miasta – twierdzą władze Rzeszowa.

[Not a valid template]

 

– Pozwolenie na budowę właśnie dostaliśmy. 28 lipca otworzymy koperty z ofertami firm, które są zainteresowane budową łącznika. Potem będziemy mieli kilka dni na sprawdzenie, czy oferty spełniają wymogi. Firmę zamierzamy wybrać w okolicach 4 sierpnia.

– Wariant optymistyczny zakłada, że umowę podpiszmy w okolicach 20 sierpnia i w pierwszych dniach września wykonawca będzie mógł rozpocząć roboty. Chcemy, żeby inwestycja była zrealizowana w 1,5 roku – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Chodzi o budowę 4,5-kilometrowego odcinka drogi łączącej ulicę Podkarpacką z węzłem Rzeszów Południe w Kielanówce na trasie drogi ekspresowej S19. Droga będzie dwujezdniowa, czteropasowa wraz z kanalizacją deszczową, LED-owym oświetleniem ulicznym. Do tego powstaną ciągi pieszo-rowerowe, chodniki i drogi serwisowe.

Droga będzie miała ogromne znaczenie dla ruchu ciężarówek w centrum Rzeszowa, którzy korzystają z drogi krajowej nr 9 od strony Krosna w kierunku Krakowa.

– Kierowcy ciężarówek nie będą musieli wjeżdżać na ulice Podkarpacką, Powstańców Warszawy, Batalionów Chłopskich, Witosa oraz Armii Krajowej. Ciężarówki zostaną wyrzucone z centrum miasta i o to nam chodzi – wyjaśnia wiceprezydent Ustrobiński.

Droga powstanie jako łącznik ulic Podkarpackiej i Przemysłowej. Inwestycja rozpocznie się od przedłużenia istniejącego odcinka ulicy Przemysłowej do Podkarpackiej w kierunku Kielanówki.

Miasto inwestycję zrealizuje wspólnie z Podkarpackim Urzędem Marszałkowskim, bo część planowanej drogi leży już poza granicami Rzeszowa.

Aby ciężarówki zostały wyrzucone z centrum Rzeszowa musi być spełniony jeszcze jeden warunek. GDDKiA musi skończyć budowę ponad-6-kilometrowego odcinka S19 na odcinku Świlcza – Rzeszów Południe. Tam roboty zaczęły się w lipcu ub. r. Budowa zakończy się w sierpniu przyszłego roku.

Budowa wspomnianego łącznika z S19 szacowana jest na ok. 104 mln zł, z czego unijne dofinansowanie wyniesie aż 83 mln zł. Jak ostatecznie rozłożą się koszty, będzie wiadomo po rozstrzygnięciu przetargu na wybór wykonawcy.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Przeczytaj koniecznie! W Rzeszowie nowy punkt przedszkolny „Bystrzaki” – rekrutacja trwa

DSCF7036

Reklama

NAPISZ KOMENTARZ: