Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Nowe tereny przyłączone do Rzeszowa to też nowe inwestycje. Ratusz planuje w Bziance wybudować nową szkołę, wyremontować budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, a także zając się  modernizacją dróg.

– Jakiej wielkości działkę potrzeba na budowę szkoły w Bziance? – pytał podczas poniedziałkowej narady swoich pracowników Tadeusz Ferenc.

– Kupcie tylko tyle, ile jest potrzebne. Budowę szkoły musimy rozpocząć zdecydowanie – dodawał.

Znalezienie odpowiedniej działki to pierwszy krok, aby nowa szkoła mogła powstać w Bziance. Ratusz jest zainteresowany około półhektarową działką.

– W tym roku zamierzamy wykonać dokumentację projektową na bazie tej, którą wykonano dla szkoły w Załężu – informuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa.

W planach jest, by powstała szkoła podstawowa, która liczyłaby 16 oddziałów – po dwa na każdy rocznik oraz dwa oddziały przedszkola.

– W tym roku chcemy, aby została przygotowana dokumentacja oraz wszystkie pozwolenia na budowę. Od tego, jak szybko uda nam się to załatwić zależy, czy prace rozpoczniemy jeszcze w tym roku czy dopiero wiosną przyszłego roku – wyjaśnia Chłodnicki.

Nowa placówka oświaty miałaby być wyposażona w salę gimnastyczną, boisko sportowe, plac zabaw, a także świetlicę i stołówkę.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

To jednak nie koniec inwestycji na nowo przyłączonym terenie do Rzeszowa. Kolejna to remont budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.

Z kolei Miejski Zarząd Dróg przygotowuje się do poszerzenia jednej z głównych ulic w Bziance – ul. Kalinowej, dawnej Dolnej. Obecnie droga ma 4 m szerokości, w końcowych odcinkach zaledwie 2,5 m. W planach jest, aby na odcinku liczącym 2,2 km wykonać prace związane z poszerzeniem jezdni do 6 m oraz chodnik o szerokości 4 m.

W ramach prac ma zostać wykonanych również około 6 zatok autobusowych, nowe oświetlenie i odwodnienie.

– W tym roku chcemy wykonać dokumentację projektową. Gdy to nam się uda, ogłosimy wówczas przetarg na realizację tego zadania – informuje Andrzej Świder, dyrektor MZD.

Miasto szacuje, że na planowane inwestycje trzeba będzie wydać ok. 16 mln zł. Koszt budowy szkoły waha się między 5 mln a 7 mln zł, a  koszt modernizacji ul. Kalinowej to ok. 9 mln zł. O ostatecznych kwotach tych inwestycji zadecydują rozstrzygnięte przetargi.

(jg)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama