Zdjęcie: Tomasz Modras / Rzeszów News

Rzeszowskie struktury lewicowej partii Razem apelują do władz miasta, aby miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych na nowym targowisku przy ul. Dworaka nie były zajmowane przez kupców. Ratusz obiecuje, że problem zniknie już w najbliższy weekend. 

Problem ten dotyczy szczególnie niedzieli, kiedy na placu handlują nie tylko ci stali sprzedawcy, ale również tzw. niedzielni. 

Partia Razem twierdzi, że nowe miejsca, które zostały wyznaczone dla osób niepełnosprawnych na nowym targowisku przy ul. Dworaka zostały przekazane kupcom z nowego bazaru, aby mieli gdzie handlować.

„Takie zachowanie uważamy za skandaliczne i dyskryminujące” – czytamy w oświadczeniu partii Razem, podpisanym przez Krzysztofa Jasińskiego. 

Ponadto, Razem uważa, że z targowiska korzysta wiele osób starszych i niepełnosprawnych, a co za tym idzie, trudno im zaparkować kilkaset metrów dalej i pieszo podejść na bazar.

„To skandal, żeby osoby niepełnosprawne, dla których powstały specjalne miejsca parkingowe, nie mogły teraz z nich korzystać. Należy zrobić wszystko, aby nie tylko w dni powszednie, ale również w niedzielę, kiedy na targowisku jest największy ruch, osoby z niepełnosprawnością mogły spokojnie zaparkować” – uważa Krzysztof Jasiński z Razem.

„Od władz Rzeszowa oczekujemy prowadzenia polityki skutecznie eliminującej zjawiska dyskryminacji i przedmiotowego traktowania osób niepełnosprawnych, systematycznie poprawiającej warunki i jakość życia, stwarzającej możliwości do rozwoju i pełnego uczestnictwa we wszystkich dziedzinach życia społecznego” – czytamy dalej w oświadczeniu. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Razem apeluje również do miasta, aby natychmiast wyznaczono zastępcze miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych na czas zajmowania przez kupców specjalnie wyznaczonych miejsc postojowych.

„Osoby zdrowe, gdy zabraknie miejsc mogą zostawić swoje samochody po drugiej stronie Wisłoka, m.in. na ul. 8 Marca czy na parkingu za siedzibą ZUS. To tylko ok.10 minut piechotą od targowiska, więc komu zdrowie pozwala może się przejść” – twierdzi Razem.

Rzeszowski magistrat problem z miejscami parkingowymi dla osób niepełnosprawnych na nowym targowisku zauważył już początkiem tygodnia, kiedy zapowiedział, że w pobliżu targowiska do końca listopada powstanie nowy parking na 160 miejsc

– Około 10 miejsc parkingowych dedykowanym osobom niepełnosprawnym zostanie przeniesionych z placu na koniec ul. Dworaka, gdzie będą rozciągać się wzdłuż jezdni,  aby był do nich łatwy dostęp. Obecnie trwają prace związane z ich przygotowaniem. Od niedzieli kilka z nich ma być już udostępnionych – wyjaśnia Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Przy targowisku, którego budowała pochłonęła ponad 8,5 mln zł, powstał parking na 200 pojazdów oraz do dyspozycji handlarzy zostało przeznaczone 58 pawilonów jedno-, dwu-, trzymodułowych.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl

Reklama