Zdjęcia: Paweł Podgórski/ Biuro Prasowe UMWP
Reklama

Polsko-ukraińskie szkolenia ratowników w ramach współpracy samorządu województwa podkarpackiego i obwodu iwanofrankiwskiego rozpoczną się już we wrześniu. Ratownicy będą się szkolić z gaszenia pożarów w obiektach przemysłu naftowego oraz z akcji poszukiwawczych w trudnych warunkach takich, jak gruzowiska.

W Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie podpisano umowę dotyczącą wsparcia Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w obwodzie iwanofrankiwskim.

Projekt „Razem bezpieczniej. Wsparcie służb ratowniczych z Obwodu Iwano-Frankiwskiego” ma poprawić możliwości ratowniczych ukraińskich strażaków oraz zapobiegania katastrofom, w szczególności związanym z konfliktami zbrojnymi.

To kolejna inicjatywa pomocowa województwa podkarpackiego dla Ukrainy po rosyjskiej napaści w 2022 roku. Wartość tegorocznego projektu to ponad 540 tys. złotych.

Kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa

Na konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl mówił o zaangażowaniu samorządu i potrzebie wsparcia dla Ukrainy w kluczowym obszarze działań ratowniczych. Przypominał, że porozumienie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa.

– Będzie umożliwiało współpracę naszego województwa z obwodem iwanofrankiwskim w zakresie szkolenia i zakupu specjalistycznego sprzętu. Wiemy, że ratownicy z tego obwodu są wysyłani na front wojenny i ten sprzęt będzie pomagał w całej Ukrainie – mówił marszałek Ortyl.

W ramach projektu odbędą się dwa specjalistyczne szkolenia dla strażaków: z gaszenia pożarów w obiektach przemysłu naftowego oraz z akcji poszukiwawczych w trudnych warunkach takich, jak gruzowiska. Pierwsze szkolenie ma rozpocząć się jeszcze we wrześniu.

Współpraca trwa od lat

Obwód iwanofrankiwski niedawno odwiedził wicemarszałek Piotr Pilch, który na miejscu rozmawiał o potrzebach i dalszej współpracy z gubernator.

– Zrealizowaliśmy kilka projektów, które zostały bardzo dobrze odebrane, nie tylko ze strażą pożarną, ale też z Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, tam też było doposażanie oraz szkolenia w ramach projektów Samorządu Województwa Podkarpackiego – powiedział wicemarszałek Pilch.

Znaczenie tego projektu podkreślał też Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran.

– Chcemy realizować zadania w oparciu o naszą kadrę i specjalistów. Planujemy zakupy m.in. urządzenia do monitorowania stabilności obiektów, które pozwoli dowodzącemu akcją ocenić czy jest możliwość wysłania ratowników w sposób bezpieczny – zapowiadał działania straży komendant Baran.

To uratuje niejedno życie

W formie zdalnej podpis złożył także I Zastępca Komendanta Zarządu Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnej Ukrainy w Obwodzie Iwano-Frankiwskim Vitaliy Fedorchuk.

– Dziękuję za pomoc i wsparcie dla Ukrainy w bardzo trudnym czasie. Doświadczenie służb ratowniczych obu krajów jest bardzo ważnym elementem tego projektu. Jestem przekonany, że umiejętności zdobyte w trakcie realizowania szkoleń oraz przekazany sprzęt uratują niejedno życie – mówił Vitaliy Fedorchuk.

Zdjęcia: Paweł Podgórski/ Biuro Prasowe UMWP

W ramach projektu zostanie zakupiony specjalistyczny sprzęt ratowniczy, który trafi do służb na Ukrainie. Będą to m.in. ubrania żaroodporne, działa wodno-piankowe, wentylatory oddymiające oraz zaawansowany sprzęt do akcji poszukiwawczych czy urządzenie do monitorowania stabilizacji obiektów.

Wsparcie z MSZ

Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Stanowi on część długoletniej współpracy naszego województwa z Państwową Służbą ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy, która trwa blisko dekadę.

W ramach tego partnerstwa w latach 2016-2019 zrealizowano m.in. cztery edycje projektu, finansowane z programu „Polska pomoc rozwojowa” na kwotę ponad 1,1 mln zł.

(Red)

Reklama