Zdjęcie: Materiały Razem dla Rzeszowa

Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa idzie za ciosem. Po tym, jak radni miejscy przyjęli uchwałę o ułatwieniu mieszkańcom dostępu do informacji o miejskich inwestycjach, teraz stworzono interaktywną „mapę problemów” w Rzeszowie.

Stowarzyszenie Razem dla Rzeszowa powstało w sierpniu br. Do życia powołało je 11 ruchów i stowarzyszeń obywatelskich działających na terenie miasta. Cel? Doprowadzić do większej transparentności o planowanych miejskich inwestycjach, które w ostatnim czasie regularnie są oprotestowywane, szczególnie inwestycje mieszkaniowe. 

Potrzebny głos mieszkańców 

We wtorek (24 listopada) Rada Miasta Rzeszowa z inicjatywy Razem dla Rzeszowa przyjęła uchwałę, która ma sprawić, że mieszkańcy wkrótce będą mieli łatwiejszy dostęp do informacji o tym, jakie inwestycje zamierza przeprowadzać ratusz. Aby uchwała weszła w życie, musi ją jeszcze zatwierdzić wojewoda podkarpacki. 

Nie czekając na tę decyzję Razem dla Rzeszowa uruchomiło interaktywną „mapę punktów zapalnych” w mieście, nazywana też „mapą problemów”. 

– Naszym założeniem jest, aby przy jej tworzeniu uczestniczyli wszyscy mieszkańcy i aktywnie włączali się w proces rozwiązywania konkretnych problemów w naszym mieście. Jest to skuteczny i „masowy” sposób partycypacji społecznej – twierdzi Artur Polakiewicz z Razem dla Rzeszowa.

Jest zgłoszenie, jest weryfikacja 

Polakiewicz podkreśla, że mieszkańcy co chwilę są zaskakiwani kolejnymi decyzjami władz Rzeszowa, nie bierze się pod uwagi ich opinii i nie przeprowadza się szerokich konsultacji. Razem dla Rzeszowa apeluje do mieszkańców, by do stowarzyszenia zgłaszali problemy, które ich zdaniem powinny się znaleźć na „mapie problemów”. 

– To oni najlepiej wiedzą, jakie są największe bolączki w miejscu, w którym mieszkają i żyją – uważa Artur Polakiewicz. Punkty, które można umieszczać na mapie obejmują cały wachlarz szeroko rozumianych problemów: komunikację, ekologię, bezpieczeństwo, bariery dla osób z niepełnosprawnością, korki, planowanie przestrzenne, dostępność do usług itd.

– Mieszkańcy, media, stowarzyszenia, ruchy miejskie, rady osiedli itd. będą zgłaszać problemy, a naszym zadaniem będzie zweryfikowanie przesyłanych sygnałów, zakwalifikowanie i umieszczenie ich na mapie – zapowiadają przedstawiciele Razem dla Rzeszowa. 

Gdzie zgłaszać problemy? 

„Mapa problemów” dostępna jest na stronie Razem dla Rzeszowa – TUTAJ. Zgłoszenia można przesyłać na adres: razemdlarzeszowa@gmail.com lub za pośrednictwem facebookowego profilu stowarzyszenia. Mapa ma posłużyć do zwizualizowania problemów w w Rzeszowie i przyczynić się do skutecznego zarządzania naszym miastem.

– Powinna mieć wpływ na proces rozwiązywania konkretnych problemów – indywidualnych i grupowych. Zależy nam również na powszechnym dostępie do informacji – dodaje Artur Polakiewicz.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama