Kończy się weryfikacja wniosków do przyszłorocznego Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Lista tych, na które będzie można głosować, zostanie ogłoszona do 10 czerwca.

W sumie wpłynęło 106 wniosków. I wygląda na to, że rzeszowianom spodobała się taka forma wpływania na kształtowanie najbliższej im przestrzeni miejskiej. Świadczą o tym kwoty na jakie opiewają wnioski w poszczególnych kategoriach.

Łączna wartość projektów w ramach zadań ogólnomiejskich wyniosła prawie 40 mln zł. Na zadania osiedlowe – ponad 5,5 mln. Z kolei na zadania społeczno-kulturalne – ponad 3 mln 600 tys. zł. A przypomnijmy tylko, że cały budżet obywatelski Rzeszowa na 2016 rok wyniesie 7,5 mln zł.

Pełną listę projektów zgłoszonych do RBO możecie zobaczyć TUTAJ.

W piątek koniec weryfikacji

W piątek, w siedzibie rady miasta przy ul. Kasztanowej, po raz kolejny ma się zebrać komisja weryfikująca nadesłane wnioski. Do sprawdzenia nie zostało ich już tak wiele. Sporo zresztą odrzucono.

– Przede wszystkim ze względów formalno-prawnych – mówi Wiesław Buż, przewodniczący komisji ds. RBO 2016. – Niektóre np. nadesłano po terminie. Owszem, były rejestrowane, ale nie zostały zakwalifikowane do analizy.

Niektóre wnioski nie miały też dobrze sporządzonej wyceny zadań – te, które w nich proponowano, nie mieściły się w przewidzianych regulaminem RBO ramach.

Jak więc wygląda to na dziś?

Advertisement

– W grupie I, czyli zadań ogólnomiejskich, zakwalifikowaliśmy 12 wniosków a 15 zostało odrzuconych. – mówi Wiesław Buż – W grupie II (zadania osiedlowe) na 46 wniosków, jakie wpłynęły, 16 przyjęliśmy i 16 odrzuciliśmy. I wreszcie w III grupie (zadania tzw. miękkie: sportowo-kulturalne) komisja przyjęła 19 wniosków a odrzuciła 8.

Głosowanie od 11 czerwca

Wiesław Buż przyznaje, że niektóre wnioski zostały sporządzone naprawdę dobrze. To najczęściej te, których wnioskodawcy skorzystali z możliwości konsultacji ze specjalistami z miejskich wydziałów – najczęściej z Miejskiego Zarządu Dróg, Zarządu Zieleni Miejskiej, czy Wydziału Inwestycji.

– W piątek przeanalizujemy pozostałe wnioski. – dodaje Wiesław Buż – Po weekendzie komisja spotka się prawdopodobnie jeszcze raz, żeby przygotować już ostateczną listę wniosków.

Ta zostanie przedstawiona publicznie do 10 czerwca. Od 11 czerwca do końca miesiąca mieszkańcy Rzeszowa będą mogli głosować na wybrane projekty. Lista zwycięskich wniosków będzie znana w lipcu.

O milion więcej

Rzeszowski Budżet Obywatelski na 2016 r został zwiększony o milion złotych. Składa się z trzech kategorii zadań. 4,5 mln zł na modernizację lub remont infrastruktury miejskiej. Wartość jednego projektu nie może przekraczać 1,5 mln zł. Na inwestycje osiedlowe przewidziano 2,5 mln zł, ale maksymalna wartość projektu nie może być wyższa niż 150 tys. zł.

Najmniejsza część RBO 2016 to działania o charakterze społecznym. Tu do wydania jest 500 tys. zł, ale jeden projekt nie może przekroczyć 100 tys. zł.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama