Zdjęcie: Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

9 mln zł przeznaczył w tym roku Rzeszów na budżet obywatelski 2023. Od czwartku, 7 lipca, można zgłaszać projekty. Ale uwaga, są zmiany w regulaminie, w Urban Labie będą dyżury.

Szkoła Podstawowa nr 25 w Rzeszowie ma Centrum Robotyki i Druku 3D. Tu dzieci uczą się podstaw programowania. Z klocków lego budują roboty, na drukarce 3D drukują dla nich tory i przeszkody, natomiast od września zajmą się programowaniem dronów edukacyjnych. A wszystko zaczęło się w 2020 roku, kiedy szkoła wygrała głosowanie w budżecie obywatelskim na zakup pakietu klocków edukacyjnych Lego Mindstroms.  

I to właśnie w tej szkole, w poniedziałek, 4 lipca, prezydent Rzeszowa ogłosił start 9. edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Miasto mogło w tym roku z niego zrezygnować. W związku z wojną na Ukrainie i przyjętą przez polski rząd specustawą, samorządy miały prawo przeznaczyć pieniądze planowane na budżet obywatelski na „zadania związane z pomocą obywatelom Ukrainy”.

Rzeszów nie zdecydował się na taki krok i wydzielił na tegoroczny budżet obywatelski ustawowe minimum, co w zaokrągleniu dało 9 mln zł. Ale w związku z inflacją i problemami z rozstrzygnięciem przetargów na zadania z poprzednich lat, komisja ds. budżetu obywatelskiego zmieniła regulamin. Zaproponowała również nowy podział pieniędzy, na co przystali radni miasta. 

Koszt projektu ogólnomiejskiego nie może być wyższy niż 2 mln zł, nowością jest również to, że zostanie zrealizowana tylko jedna inwestycja, ta która zdobędzie najwięcej głosów. W przypadku projektów osiedlowych maksymalna kwota na jedno zadanie wynosi  400 tys. zł, a do wykorzystania jest w sumie 6 mln zł. Natomiast 1 mln zł zapisano na działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowym, tu wartość jednego projektu nie może przekroczyć 50 tys. zł. 

Przyjmowanie zgłoszeń rozpocznie się w czwartek, 7 lipca potrwa do 22 lipca. Robert Walawender, przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego, przez dwie kolejne środy – 13 i 20 lipca – będzie dyżurował w Urban Labie. Podczas dwugodzinnego dyżuru, od 16:00 do 18:00 będzie wyjaśniał, podpowiadał i pomagał wypełnić formularz.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Zgłoszenia projektów do realizacji w ramach RBO może dokonać grupa co najmniej 15 mieszkańców Rzeszowa i wyłącznie za pomocą aplikacji do obsługi RBO dostępnej na stronie rbo.erzeszow.pl. 

O tym, które projekty ostatecznie zwyciężą zdecydują mieszkańcy podczas głosowania, które rozpocznie się 5 września a zakończy 7 października. Zwycięskie projekty poznamy 14 października. 

Mieszkańcy Rzeszowa z roku na rok zgłaszają coraz więcej projektów i zwiększa się też ich aktywność w głosowaniu. W pierwszej edycji budżetu oddano 35 489 głosów, w ubiegłym roku było ich już 70 902. – To najlepszy dowód na to, że mieszkańcy Rzeszowa chcą aktywnie uczestniczyć w rozwoju miasta – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.   

Do tej pory w Rzeszowie zrealizowano ponad 300 zadań z budżetu obywatelskiego. Powstał m.in. Park Papieski, tereny rekreacyjne w rejonie ulic Bieckiej i Odrzykońskiej, park przy ul. Bł. Karoliny, Street Workout Park na bulwarach nad Wisłokiem, bezpieczne przejazdy rowerowe przez ulice, czy pumptrack na osiedlu Baranówka.

(la)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama