Blisko 2,5 tys. uczestników oraz około 30 podkarpackich służb mundurowych i organizacji zajmujących się bezpieczeństwem, wzięło udział w XI edycji Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa. Ta inicjatywa pozwala młodym ludziom z bliska poznać formacje mundurowe oraz odkryć praktyczne aspekty ich działalności.

W tegorocznej edycji XI. Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa organizowanego przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą, udział wzięło ponad 2,5 tys. studentów, uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedstawicieli służb mundurowych oraz organizacji zajmujących się bezpieczeństwem.

Spotkanie otworzył prof. Jerzy Posłuszny, rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Zaznaczył, iż celem święta jest zarówno budowanie poczucia bezpieczeństwa wśród młodych ludzi, jak również edukacja i zrozumienie, że służby odgrywają rolę wspierającą w codziennym życiu.

– Organizujemy święto aby młodzi ludzie wiedzieli, że służby nie tylko wymierzają mandaty, stosują różnego rodzaju środki dyscyplinujące, karne czy wykroczeniowe, ale przede wszystkim chcą i starają się nam pomagać. Starają się nas edukować, aby nasze życie codzienne było jak najbardziej bezpieczne – mówił prof. Posłuszny.

Zdjęcie: WSPiA

Do młodzieży zwrócił się też Wiesław Leśniakiewicz, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji, podkreślając rolę edukacji w kształtowaniu postaw obywatelskich i zachęcał do angażowania się w działalność służb mundurowych.

I Ogólnopolski Kongres Bezpieczeństwa Młodzieży

Jednym z kluczowych punktów programu był I Ogólnopolski Kongres Bezpieczeństwa Młodzieży pod hasłem „Bezpieczeństwo młodzieży szkolnej wobec współczesnych zagrożeń”.

W jego trakcie zaprezentowany został Podkarpacki Model Edukacji na rzecz Bezpieczeństwa Młodzieży, opracowany przez uczelnię oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Model ten stanowi istotny krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa młodzieży w szkołach i w ich otoczeniu.

– Chcemy z panią kurator rozpocząć program naukowo-badawczy, który pozwoli monitorować problematykę bezpieczeństwa młodzieży w województwie podkarpackim, a służbom przekazywać dane, które wynikają z tych badań – zaznaczył prof. Posłuszny.

Zdjęcia: WSPiA

Służby w akcji – widowiskowe pokazy w Kampusie WSPiA

Od samego rana na terenie Kampusu WSPiA blisko 30 służb, instytucji i organizacji zajmujących się szeroko rozumianym bezpieczeństwem prezentowało swoje unikalne umiejętności i sprzęt, co pozwoliło uczestnikom nie tylko poczuć atmosferę akcji, ale też lepiej zrozumieć, jak w praktyce działają zasady, o których uczą się na lekcjach oraz podczas zajęć.

Jednym z ciekawszych punktów programu był pokaz z udziałem Państwowej Straży Pożarnej, Policji i Pogotowia Ratunkowego. Młodzież mogła na własne oczy zobaczyć, jak wygląda współpraca między służbami w sytuacjach kryzysowych.

Żołnierze Obrony terytorialnej pokazali symulację pola walki. Odbył się również pokaz wyszkolenia psów służbowych, przeszukania samochodu oraz szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

Najnowocześniejsze wyposażenie i uzbrojenie

Uczestnicy spotkania mieli okazję podziwiać imponujący sprzęt, jakim dysponują podkarpackie służby mundurowe. W kampusie WSPiA można było zobaczyć między innymi patrol policji konnej, ambulans pogotowia ruchu drogowego, stoisko ze strzelnicą ASG, motocykl Harley Davidson, sprzęt Straży Leśnej oraz pojazd pirotechniczny ze sprzętem specjalistycznym.

Zdjęcie: WSPiA

Przed budynkiem C zaparkowała także robiąca ogromne wrażenie Mobilna Jednostka Diagnostyczna. Zainteresowanie wzbudziły dodatkowo liczne symulatory, które pozwoliły młodzieży samodzielnie doświadczyć wyzwań, z jakimi na co dzień mierzą się funkcjonariusze.

W trakcie imprezy można było poznać wyposażenie Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej oraz kół naukowych: Kryminalistyki i Kryminologii, Bezpieczeństwa Wewnętrznego „Pro Securitas” oraz Bezpieczeństwa Granicznego.

Sportowa rywalizacja służb mundurowych

Jak co roku, ogromne zainteresowanie wśród uczestników wzbudził „Mecz Przyjaźni” – IV Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Futsalu o Puchar Wojewody Podkarpackiego.

Zagrały w nim drużyny z: Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie, 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Rzeszowie, Krajowej Administracji Skarbowej – Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, Związku Strzeleckiego „STRZELEC” Józefa Piłsudskiego, Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Placówki Straży Granicznej w Rzeszowie – Jasionce, Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego oraz reprezentacja studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.

W tym roku I miejsce i Puchar Wojewody Podkarpackiego zdobyła drużyna 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. II miejsce przypadło Placówce Straży Granicznej w Rzeszowie – Jasionce. Na III miejscu uplasowała się Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa

Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa jest jednym z największych, cyklicznych wydarzeń promujących edukację na rzecz bezpieczeństwa w regionie.

Jego misją jest edukowanie młodych obywateli w zakresie kształtowania właściwych postaw obywatelskich i patriotycznych, a także przygotowanie ich na rzeczywiste i potencjalne, dotychczasowe i nowe rodzaje zagrożeń bezpieczeństwa indywidualnego i zbiorowego.

(oprac. red)

 

Reklama