Fot. Piotr Woroniec Jr / Rzeszów News. Na zdjęciu Robert Homicki

Znamy nazwisko nowego pełnomocnika prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. W sprawach przedsiębiorczości ma mu doradzać Robert Homicki, polityk Platformy Obywatelskiej. Czy to spłata długów wyborczych? 

O tym, że Konrad Fijołek, po zwycięskich czerwcowych wyborach na prezydenta Rzeszowa, będzie się otaczał pełnomocnikami, wiedzieliśmy już w trakcie kampanii wyborczej. Gdy w lipcu przedstawiał swoich zastępców – Krystynę Stachowską, Dariusza Urbanika i Jolantę Kaźmierczak – Fijołek mówił, że powoła jeszcze kilku pełnomocników. 

Taka była też cena za poparcie wyborcze różnych opcji politycznych – Fijołek otrzymał je z PO, Lewicy, PSL, Ruchu Polska 2050 i Razem. Z kandydowania w wyborach zrezygnowała Agnieszka Itner z Razem. Fijołek obiecał jej, że jak wygra wybory, to w ratuszu będzie pełnomocnik ds. kobiet. – Wciąż czekamy – mówiła nam nie tak dawno Itner.  

Doradcy i pełnomocnicy 

W listopadzie Konrad Fijołek ściągnął do ratusza dwie osoby, które pełnią rolę doradcy i pełnomocnika. Tym pierwszym jest Janusz Sepioł, on dostał stołek architekta miasta. Sepioł, były polityk PO, także wspierał Fijołka w kampanii wyborczej. W listopadzie do ratusza przyszła też Natalia Hul na pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych

Teraz przyszła kolej na kolejnego pełnomocnika – do spraw przedsiębiorczości. Formalnie ma on m.in. pozyskiwać inwestorów, inicjować i koordynować przedsięwzięcia służące rozwijaniu przedsiębiorczości w Rzeszowie, a także doradzać inwestorom. Przez lata tym się zajmowało nieistniejące już w strukturach miejskich Biuro Obsługi Inwestora. 

– Osoba na tym stanowisku ma również pozyskiwać wsparcie przedsiębiorców dla miejskich inicjatyw, np. wydarzeń kulturalnych. Nie mieliśmy dotąd pracownika za to odpowiedzialnego – tłumacze sens powołania pełnomocnika ds. przedsiębiorczości przy prezydencie Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!
Tylko jeden chętny

Do konkursu na stanowisko pełnomocnika ds. przedsiębiorczości zgłosiła się tylko jedna osoba. To Robert Homicki, były szef rzeszowskiej PO, w latach 2015-2019 związany też z Nowoczesną oraz w latach 2014-2018 miejski radny, w 2018 roku miał być kandydatem partii Ryszarda Petru w wyborach na prezydenta Rzeszowa. Tak się jednak nie stało. 

Dwa lata temu Homicki pogodził się z działaczami PO i wrócił do macierzystej partii. W kampanii też mocno wspierał Fijołka. Urzędnicy zapewniają jednak, że o zatrudnieniu Roberta Homickiego nie zdecydowały względy polityczne. – Jako jedyny stanął do konkursu i spełnił nasze wymagania – zapewnia Artur Gernand. 

Pracę jako pełnomocnik prezydenta Robert Homicki ma rozpocząć w ciągu najbliższych dni. Na razie nie wiadomo, ile będzie zarabiać na nowym stanowisku. Homicki nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące swojego nowego zajęcia. Stwierdził, że zrobi to dopiero wtedy, gdy zacznie pracę w ratuszu. Dotychczas zawodowo działał w branży ubezpieczeniowej.

O powoływaniu kolejnych pełnomocników prezydenta Konrada Fijołka miasto na razie milczy. Poprzedni gospodarz Rzeszowa, Tadeusz Ferenc, miał ich dwóch: Krzysztof Kadłuczko był pełnomocnikiem ds. zmiany granic miasta, a Henryk Wolicki pełnomocnikiem ds. edukacji. 

(ram, taz)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama