Stowarzyszenie Rowery.Rzeszow.pl chce, by miasto umożliwiło rowerzystom korzystanie z nowych buspasów, które powstaną w przyszłości. Ratuszowi pomysł się spodobał.

Stowarzyszenie wysłało pismo do prezydent Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Przypomina w nim, że miasto realizuje program „Budowa systemu integrującego transport publiczny miasta Rzeszowa”. Jednym z jego elementów jest powstanie w Rzeszowie nowych buspasów przy ul. Dąbrowskiego, Lisa Kuli, Cieplińskiego i Piłsudskiego.

W związku z tym rowerzyści zaproponowali prezydentowi, by zgodził się na umożliwienie rowerzystom jazdy po buspasach.

– Wzdłuż tych ulic nie ma żadnej infrastruktury rowerowej, a wyznaczenie dróg rowerowych jest niezwykle trudne, ze względu na brak miejsca – wyjaśnia Jarek Dyląg, wiceprezes stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl. – Bardzo duża część rowerzystów boi się korzystać z ruchliwej jezdni i porusza się chodnikami, co doprowadza do konfliktów z pieszymi.

Dyląg przekonuje, że w przypadku nie wpuszczenia rowerzystów na buspasy, dochodzić będzie do nieporozumień na ulicach.

„Jeszcze większa ilość rowerzystów zostanie „zepchnięta” na chodniki, co doprowadzi do „wojny” z pieszymi. Tylko niewielka grupka rowerzystów zdecyduje się do legalnej i niebezpiecznej jazdy rowerem lewym pasem pomiędzy samochodami i autobusami” – wyjaśnia Jarosław Dyląg w piśmie do prezydenta.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Tadeusza Ferenca ma przekonać argument, że w sierpniu ubiegłego roku rowerzystów wpuszczono na buspasy m.in. w Warszawie na ul. Królewskiej. Od tamtej pory nie doszło tam do żadnych kolizji.

Miasto bardzo pozytywnie odniosło się do propozycji rowerowego stowarzyszenia. – Prezydentowi pomysł bardzo się spodobał – mówi Katarzyna Pawlak z biura prasowego Urzędu Miasta w Rzeszowie. – Dla prezydenta bardzo ważne jest to, że mieszkańcy angażują się i interesują się tym, co się dzieje w Rzeszowie.

Pawlak dodaje, że jeśli nie będzie formalnych przeciwwskazań, to rowerzyści zostaną wpuszczeni na buspasy. Sprawa powinna zostać rozpatrzona już w przyszłym tygodniu.

[poll id=”13″]

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama