Zdjęcie: Facebook.com / Rzeszowski Rower Miejski blinkee.city

Od przyszłego tygodnia będzie można w pełni korzystać z elektrycznych rowerów w Rzeszowie. Już wiadomo, gdzie będą dostępne baterie. 

30 rowerów elektrycznych przyjechało do Rzeszowa we wtorek, od środy można z nich korzystać, ale na razie bez elektrycznego wspomagania. Firma Blinkee, która 19 lipca uruchomiła miejską wypożyczalnię rowerów i elektrycznych skuterów, wstępnie przewidywała, że system uda się uruchomić w piątek 3 sierpnia.

– Nie zdążymy, bo wprowadzamy zmiany w aplikacji, umożliwiającej wypożyczanie jednośladów. Chcemy, by użytkownicy w telefonie mieli wyraźnie zaznaczone, czy rower, który wypożyczą jest zwykły, czy elektryczny. Na wprowadzenie zmian w aplikacji potrzebujemy jeszcze kilku dni, dlatego z roweru elektrycznego w pełni będzie można korzystać od przyszłego tygodnia – mówi Paweł Maliszewski, prezes Blinkee.city.

Rowery elektryczne różnią się od zwykłych kształtem, wielkością i barwą (mają czerwone koła). Zwykłych rowerów jest w tej chwili około 90. Docelowo będzie ich 100. Wszystkie będą dostępne już od przyszłego tygodnia. To szybciej niż zakładano, bo termin był zaplanowany do 15 sierpnia.  

W przypadku e-rowerów, ich użytkownicy będą mogli od przyszłego tygodnia wydzierżawić baterie wielkości smartfona. Już wiadomo, gdzie będą dostępne – w biurze firmy Multibiuro przy ulicy Nadbrzeżnej 7 w Rzeszowie, od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 10:00. Dzwoniąc na numer 661 036 797 można ustalić inną godzinę odbioru baterii, nawet do 20:00.

– Ponadto wprowadzimy również usługę dostarczenia baterii przez kuriera za opłatą 15 zł. Bateria będzie dostarczona jeszcze tego samego dnia. Miesięczny koszt wypożyczenia baterii będzie wynosił 35 zł – wyjaśnia Paweł Maliszewski.

Baterię będzie można ładować za pomoc kabla USB. Na naładowanie w 100-procentach baterii trzeba zarezerwować 7-8 godzin. Co ważne, bateria umożliwi wam także ładowanie swoich telefonów lub power banków. Na jednym doładowaniu e-rowerem będziecie mogli przejechać ok. 10 km. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

Wspomaganie elektryczne roweru działa do 25 km/h. – I trzeba pedałować. Uruchomienie elektrycznej funkcji sprawi, że jazda rowerem będzie po prostu lżejsza. Gdy bateria się wyczerpie, z roweru korzystamy tak, jak ze zwykłego – tłumaczą przedstawiciele miejskiej wypożyczalni rowerów i skuterów. 

Aby skorzystać z jednośladów należy na telefon ściągnąć bezpłatną aplikację ze strony blinkee.city, Google Play lub App Store. Rowery i skutery dostępne są w ponad 40 strefach wyznaczonych na terenie Rzeszowa. Pierwsze pół godziny jazdy rowerem kosztuje 1 zł, każde kolejne – 2 zł. W przypadku skutera – opłata wynosi 59 groszy za minutę. 

Do piątku Blinkee odnotowało już ponad 1600 wypożyczeń, z czego, jak na razie, większym zainteresowaniem cieszą się skutery (jest ich 20). Skorzystało z nich dotychczas ponad 60 procent użytkowników wypożyczalni. Ale te liczby będą się zmieniać, bo w tym tygodniu do Rzeszowa przyjechała kolejna partia zwykłych rowerów. W piątek wypożyczono je już ok. 250 razy. 

Przedstawiciele Blinkee mówią, że firma potrzebuje około dwóch miesięcy, by ocenić, czy nowa wypożyczalnia jednośladów w Rzeszowie przyjęła się na dobre. Średni czas wypożyczania rowerów i skuterów wynosi kilkanaście minut. – Nie wszyscy jeszcze w ogóle wiedzą, że w Rzeszowie jest nowy system wypożyczalni. Nie brakuje osób, które myślą, że cały czas działa poprzedni wypożyczalnia – twierdzi prezes Maliszewski.

Przed Blinkee wypożyczalnię prowadziła firma RoweRes. Blinkee podkreśla, że dotychczas nie odnotowała dewastacji rowerów, czy skuterów. Są natomiast drobne usterki, jak np. uszkodzony dzwonek, czy scentrowane koło, ale na bieżąco są one usuwane. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama