Rozważając przyjęcie lub odrzucenie określonej oferty pracy, bierzemy pod uwagę wiele czynników. Jednym z nich jest wysokość pensji. Wynagrodzenie nie powinno być uznawane za drażliwy temat. Strach przed jego podejmowaniem może wynikać z nieumiejętności rozmawiania o pieniądzach. Eksperci Pracuj.pl podpowiadają, jak negocjować wysokość płacy.
- Analiza potrzeb
Praca często stanowi dla nas podstawowe źródło dochodu. Zanim wybierzemy się na rozmowę kwalifikacyjną, ustalmy, jakie zarobki by nas satysfakcjonowały. W tym celu warto określić wysokość wydatków, jakie ponosimy co miesiąc: na opłaty, na zakupy, na przyjemności itd. Ocena potrzeb ma charakter subiektywny, dlatego nie powinna być jedynym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę.
- Analiza doświadczenia, kwalifikacji i umiejętności
Jak wynika z kodeksu pracy, wysokość pensji, jaką otrzymujemy za pracę, musi być adekwatna do jej ilości i rodzaju (art. 78 kp: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141). Bardzo ważne są również nasze kompetencje i kwalifikacje. Kluczowe znaczenie mają umiejętności zdobywane nie tylko w trakcie nauki, ale przede wszystkim w pracy. Doświadczony pracownik z oczywistych względów otrzymuje wyższe wynagrodzenie niż stażysta. Należy wziąć to pod uwagę.
- Określenie satysfakcjonującej wysokości zarobków
Po przeanalizowaniu własnych potrzeb i kwalifikacji, możemy określić, satysfakcjonującą wysokość zarobków, która odzwierciedlałaby nasze umiejętności. Aby zweryfikować, jak kwota będąca wynikiem naszych obliczeń, odnosi się do warunków panujących na rynku pracy, możemy skorzystać z porównywarki zarobków Pracuj.pl: https://zarobki.pracuj.pl/#!/. Warto mieć rzetelną wiedzę na temat tego, ile zarabiają pracownicy zatrudnieni w określonej branży, posiadający doświadczenie podobne do naszego.
- Korzyści pozapłacowe
Potencjalny pracodawca może zaproponować nam pakiet korzyści pozapłacowych, zwiększających atrakcyjność danej oferty. Chodzi np. o elastyczny czas pracy, dodatkowe płatne dni wolne, finansowanie studiów podyplomowych lub innych form podnoszenia kwalifikacji, samochód służbowy do celów prywatnych, firmowe przedszkole lub żłobek dla dzieci pracowników itd. Wartość takich dodatków bywa wysoka. Inne czynniki pozapłacowe, które warto wziąć pod uwagę w trakcie negocjacji wynagrodzenia, to np.: prestiż przedsiębiorstwa, perspektywy rozwoju zawodowego, atmosfera panująca w firmie itd.
- Przygotowanie do rozmowy
Aby zyskać pewność siebie w trakcie rozmów o pieniądzach, należy się do nich rzetelnie przygotować. Działając w ten sposób, utwierdzimy się w tym, że nasze oczekiwania są realistyczne i pracodawca może je spełnić. Bardzo ważne jest powoływanie się na rzeczowe argumenty w trakcie uzasadniania prezentowanego stanowiska. Rozmowa o wysokości wynagrodzenia to także znakomita okazja, by zaprezentować potencjalnemu pracodawcy nasze umiejętności w zakresie negocjacji. Tego rodzaju kompetencje liczą się w wielu zawodach i mają szczególnie duże znaczenie na stanowiskach kierowniczych. Nie bójmy się rozmawiać o wysokości wynagrodzenia.