W bezpłatnych warsztatach rozwijających m.in. pasje naukowe i logiczne myślenie może wziąć udział do 85 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i okolic.
Bezpłatne zajęcia III edycji RAI rozpoczną się 27 września. Rekrutacja trwa do 26 września. Decyduje kolejność zgłoszeń, które przyjmowane są drogą e-mailową na adres kontakt@rai.edu.pl. Należy podać imię, nazwisko i wiek dziecka oraz wybrany program, a także telefon kontaktowy i adres e-mail do prawnego opiekuna.
– Prowadzimy nabór do grup dla uczniów szkół średnich. Nie ma już wolnych miejsc w programach dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jest to efekt szeroko zakrojonej akcji promocyjnej. Ponadto pierwszeństwo w zapisach mieli kursanci z list rezerwowych z poprzedniej edycji. Było to kilkadziesiąt osób – wyjaśnia Olga Kurek-Ochmańska, dyrektor Rzeszowskiej Akademii Inspiracji.
RAI to projekt edukacyjny stworzony przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarzadzania w Rzeszowie. Jego naczelna idea to pomoc dzieciom i młodzieży w rozwijaniu kompetencji, które pozwolą odkrywać pasje, radzić sobie z manipulacją społeczną, podejmować decyzje, logicznie i analitycznie, ale także oryginalnie i twórczo myśleć oraz działać w zespole.
Warsztaty odbywać się będą w salach dydaktycznych i laboratoriach specjalistycznych WSIiZ.
– Każdy program to 40 godzin zajęć realizowanych w sobotnie przedpołudnia od września do grudnia 2014. Wszystkie zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej, w małych grupach, nie ma wykładów. Kładziemy nacisk na interakcję i aktywny udział uczestników – zachęca Urszula Pasieczna, rzecznik prasowy WSIiZ.
Programy przygotowali wykładowcy, psycholodzy, nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem i eksperci-praktycy.
„Rozwój twórczego myślenia” to program dla najmłodszych uczniów z klas 1-3. Dzieci uczą się m.in. wykorzystywać podstawowe techniki mnemotechniczne, aby skuteczniej radzić sobie w szkole i rozwiązywać problemy w życiu codziennym. Podczas warsztatów cyrkowych poprzez ćwiczenia aktywizują pracę obu półkul mózgowych, rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową i poprawiają koncentrację i uwagę.
Zajęcia „Rozwój pasji naukowych i odkrywczych” dla uczniów z klas 4-6 odbywają się w specjalistycznych laboratoriach WSIiZ (m.in. chemii kosmetycznej, mikrobiologii, kryminalistyki). Dzieci odkrywają pasje naukowe wykonując ciekawe doświadczenia. Poznają odpowiedzi na pytania: co widać pod mikroskopem, jak powstają kosmetyki i detergenty, czym jest dźwięk?
– Dla gimnazjalistów mamy programy „Rozwój kompetencji społecznych i obywatelskich” i „Rozwój potencjału osobistego”, który wpływa na rozwój emocjonalny, zdolności poznawcze, poczucie własnej wartości i poprawę relacji z innymi. Uczestnicy nabywają umiejętności koncentracji, zapamiętywania, płynności, giętkości i oryginalności myślenia – przekazuje Olga Kurek-Ochmańska
Dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych przygotowano programy „Rozwój inicjatywności i przedsiębiorczości” oraz „Rozwój analitycznego myślenia” i dodatkowo „Trening umiejętności liderskich”.
Licealiści mogą np. wcielić się w rolę przedsiębiorcy startującego z nowym, innowacyjnym biznesem. Stają oko w oko z inwestorem i zdobywają wirtualny kapitał, prowadzą wirtualne przedsiębiorstwo, mierzą się z konkurencją i stają przed dylematami typowymi dla menadżera. Zarobione pieniądze inwestują na giełdzie w oparciu o grę decyzyjną Cash Flow.
Więcej informacji o programach i prowadzących na stronie www.rai.edu.pl.
redakcja@rzeszow-news.pl