Ogłoszony przetarg na przygotowanie dokumentacji do rozbudowy DK28 Długie – Sanok. Miasto Sanok, i cały subregion bieszczadzki, zyskają dzięki temu bezpośrednie połączenie z drogą ekspresową S19.
Na początek korytarz drogi
Nowa droga powinna odciąży ruch kołowy w kilku miejscowościach lub całkiem przekierować go poza teren zabudowany. Wpłynie to na komfort życia mieszkańców i obniży poziom hałasu.
Przetarg dotyczy prac przygotowawczych. Ze względu na złożoność i czasochłonność procesu, nie będzie to łatwe zadanie. Projekt wymaga ścisłej współpracy urzędów oraz współdziałania z podmiotami zewnętrznymi. Na tym etapie ustalony zostanie korytarz drogi. W grę wchodzi wiele zmiennych, należy przeanalizować i ustalić chociażby to, czy inwestycja miałaby negatywny wpływ na otoczenie.
Droga ominie kilka miejscowości
Przetarg obejmuje wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami Koncepcji programowej (STEŚ-R) oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU). Powstająca inwestycja skupi się na budowie nowego odcinka drogi o długości ok. 6 km, omijającego miejscowości Długie, Pisarowce i Nowosielce oraz rozbudowie istniejącej DK28 na długości ok. 2 km, w miejscowościach Czerteż i Zabłotce.
Ułatwienie ruchu i skrócenie czasu przejazdu
Droga krajowa nr 28 zaliczana jest do podstawowego układu komunikacyjnego Polski. Umożliwia dojazd do przejść granicznych południowo-wschodniej części kraju (Korczowa, Medyka, Krościenko) łączących Unię Europejską z Ukrainą, przez co ma charakter strategiczny.
Inwestycja ułatwiłaby ruch i skróciła czas przejazdu. Aktualnie DK28, na odcinku Długie – Sanok, przebiega w większości wśród zwartej zabudowy mieszkaniowej z licznymi, jednopoziomowymi skrzyżowaniami, przejściami dla pieszych oraz zjazdami do nieruchomości, co wiąże się z częstymi ograniczeniami prędkości. Natomiast w miejscowości Pisarowce, droga krajowa krzyżuje się z linią kolejową. To wszystko sprawia utrudnienia w ruchu, szczególnie w godzinach szczytu.
Droga o nowym przebiegu pozwoli na przekierowanie ruchu tranzytowego z przygotowywanej do realizacji obwodnicy Miejsca Piastowego, budowanej drogi ekspresowej S19 oraz z funkcjonującej obwodnicy Sanoka poza gęsto zabudowane centra miejscowości. Z kolei nowa droga będzie stanowić obwodnicę miejscowości Długie, Pisarowce oraz Nowosielce.
Region atrakcyjniejszy dla inwestorów
Lepsze skomunikowanie z drogą ekspresową, a dalej z autostradą A4, powinno wpłynąć na wzrost atrakcyjności terenów południowo-wschodniej części województwa dla inwestorów. Efektami ukończenia inwestycji będą ułatwiony transport towarów i zwiększona dostępność komunikacyjna. To z kolei przełoży się na lepsze warunki do rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz realizacji nowych inwestycji.
Inwestycja wywrze duży wpływ na rozwój rozumianego sektora turystycznego. Skróci się czas dojazdu turystów, coraz chętniej odwiedzających Bieszczady. Co istotne, poprawi się komfort i bezpieczeństwo podróżowania.
(MK)
Czytaj więcej:
31 milionów zł dofinansowania ze środków UE. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka zrealizuje trzy projekty