Zdjęcia: Andrzej Łapkowski/Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie
Reklama

Przedstawiciele regionalnych szkół wyższych podpisali dziś deklarację współpracy. Podkarpacka Rada Rektorów Szkół Wyższych zajmie się działaniami na rzecz szkolnictwa wyższego.

Aby podnieść jakość kształcenia

Deklarację współpracy podpisano 14 stycznia 2025 roku, w Podkarpackim Centrum Innowacji w Rzeszowie.

Podkarpacka Rada Rektorów Szkół Wyższych, która skupia przedstawicieli podkarpackich szkół wyższych, zajmie się w szczególności współpracą, wymianą doświadczeń i wspólnym działaniem na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego. Będzie współpracować m.in. z pracodawcami oraz instytucjami rynku pracy w regionie.

– To zacieśnienie kontaktów i nowe otwarcie. Widząc zrozumienie, otwartość i chęć współpracy, w trakcie grudniowego spotkania inauguracyjnego Rady, zaproponowałem podpisanie deklaracji uczestnictwa w jej pracach. Szykujemy się do prawdziwie roboczej współpracy – zapowiada marszałek Władysław Ortyl, który jest inicjatorem zawiązania Rady.

Zdjęcia: Andrzej Łapkowski/Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie

Wymiernie wpłynie na wyniki kształcenia

Marszałek jest przekonany, że to przedsięwzięcie wymiernie wpłynie na efekty kształcenia w podkarpackich uczelniach, szczególnie w obliczu zmieniających się klimatów  gospodarczych i globalnych uwarunkowań ekonomicznych.

– Mamy niepowtarzalną szansę określić nasze możliwości i wskazać wektory rozwoju. Połączenie możliwości uczelni wyższych z doświadczeniem praktyków, kluczowych pracodawców z regionu, zwłaszcza w zakresie inteligentnych specjalizacji, pozwoli na podwyższenie jakości kształcenia oraz badań naukowych podejmowanych na Podkarpaciu – dodał marszałek.

Celem działania Podkarpackiej Rady Rektorów Szkół Wyższych jest nie tylko integracja środowiska akademickiego, ale także wzmacnianie roli uczelni regionalnych szkół wyższych
w tworzeniu innowacyjnych rozwiązań oraz budowaniu silnej tożsamości regionu na mapie naukowej Polski i Europy.

Założone kompetencje i zadania Rady:

  • zaangażowanie szkół wyższych w działania wdrażające Zintegrowaną Strategię Umiejętności (ZSU 2030) w obszarze szkolnictwa wyższego,
  • nawiązywanie współpracy przedstawicieli szkół wyższych z kluczowymi pracodawcami regionu, zwłaszcza w obszarze inteligentnych specjalizacji zgodnych z  Regionalną Strategią Innowacji (RSI),
  • wypracowywanie propozycji modyfikacji programów kształcenia wyższego we współpracy z pracodawcami i instytucjami rynku pracy,
  • opracowanie standardu staży i praktyk zawodowych we współpracy
    z  pracodawcami.

Z projektu finansowanego przez WUP

Podkarpacka Rada Rektorów Szkół Wyższych to jeden z obszarów realizowanego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie projektu finansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

– Projekt ma na celu zbudowanie systemu koordynacji i  monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych – informuje Krzysztof Powrózek, kierownik Wydziału ds. Promocji i Komunikacji Społecznej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

Rada ma być autonomiczna

W ramach tego przedsięwzięcia we wszystkich regionach kraju utworzono Wojewódzkie Zespoły Koordynacji (WZK), mające stanowić ciało doradcze marszałków województw w kontekście wdrażania, koordynacji i monitorowania Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030 (ZSU 2030) w województwach.

Obszarem działania Rady będą inicjatywy przewidziane w ZSU 2030, skierowane zarówno do studentów szkół wyższych, jak i do kadry dydaktycznej uczestniczących instytucji. Rada będzie funkcjonować w sposób autonomiczny, samodzielnie wybierając kierunki i tematy wymagające współpracy.

Czym się zajmie Rada?

Zadaniem Rady może być przykładowo opracowywanie propozycji modyfikacji programów kształcenia wyższego we współpracy z pracodawcami oraz instytucjami rynku pracy. Ma to  pozwolić na lepsze dostosowanie oferty edukacyjnej do aktualnych potrzeb regionalnego rynku pracy.

Rada będzie również odpowiedzialna za angażowanie szkół wyższych w działania wdrażające ZSU 2030 w obszarze szkolnictwa wyższego.

Przykładem takiego działania może m.in. być animowanie współpracy przedstawicieli szkół wyższych z kluczowymi pracodawcami regionu, zwłaszcza w kontekście inteligentnych specjalizacji zgodnych z Regionalną Strategią Innowacji. Celem tych działań jest zaangażowanie przedstawicieli gospodarki w opiniowanie programów nauczania oraz sylabusów.

Kolejnym obszarem, który wymagałby stanowiska Rady, to wypracowanie standardu staży i praktyk zawodowych we współpracy z pracodawcami, co umożliwi przyszłym absolwentom płynne przejście z etapu kształcenia do zatrudnienia.

(oprac. red)

Czytaj więcej:

Były dyrektor szpitala uniwersyteckiego zwolniony

Reklama