Fot. Ewa Szyfner / Rzeszów News. Na zdjęciu Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej

Kolejna odsłona sporu o pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Rzeszowie. W środę ruszyła zbiórka pieniędzy na pokrycie kosztów rozebrania monumentu.

Zbiórkę pieniędzy zainicjował Społeczny Komitet Zniesienia Pomnika Armii Czerwonej w Rzeszowie, który założył Marcin Maruszak, redaktor naczelny magazynu „Tajna Historia Rzeszowa. Ten sam komitet w ubiegłym tygodniu zaapelował do władz miasta, by usunęły pomnik z przestrzeni publicznej, bo propaguje ustrój komunistyczny. Tydzień temu komitet postawił miastu ultimatum – decyzja o przyszłości obiektu ma zapaść w ciągu 10 dni

Władze Rzeszowa odpowiadają, że teraz dla nich priorytetem jest pomoc uchodźcom z Ukrainy, a nie zajmowanie się przyszłością kontrowersyjnego pomnika. Jego usunięcia od wielu lat domaga się też Instytut Pamięci Narodowej. W piątek prezydent Konrad Fijołek mówił nam, że pomnik zostanie przeniesiony na cmentarz radziecki przy ul. Lwowskiej, nie wyznaczył jednak daty całej operacji. Jej koszt już wcześniej oszacowano na ok. 3 mln zł. 

W środę (16 marca) Społeczny Komitet Zniesienia Pomnika Armii Czerwonej w Rzeszowie ogłosił publiczną zbiórkę pieniędzy na rozebranie obiektu, który na placu Placu Ofiar Getta stoi od 1951 roku. 

„Każda wpłacona przez Was złotówka będzie stanowić nieocenioną pomoc w usunięciu pomnika hańbiącego pamięć naszych bohaterów i wszystkich narodów walczących o wolność z rosyjskim imperializmem” – ogłosił na Facebooku komitet. 

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - Google NewsObserwuj nas na Google News!

– Każdy mieszkaniec powinien mieć możliwość zaangażowania się i uczestnictwa w tym symbolicznym i historycznym wydarzeniu, chociażby właśnie w postaci przekazanej darowizny. Nie wszyscy zaangażowani i wspierający nas mieszkańcy będą mogli z różnych powodów osobiście uczestniczyć w tym wydarzeniu, stąd właśnie nasza inicjatywa – mówi nam Marcin Maruszak. 

– Każdy rzeszowianin, bez względu na poglądy i stanowisko w tej sprawie, będzie mógł dołożyć w ten sposób swoją cegiełkę – dodaje. 

Pieniądze na wsparcie finansowe demontażu pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej można przelewać na konto Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Niezłomnych Podkarpacia. Numer konta: 38 1090 2750 0000 0001 3151 8871. W tytule przelewu należy wpisać: „Darowizna na statutową działalność Stowarzyszenia”. Stowarzyszenie zastrzega, że jeżeli pieniądze nie zostaną wykorzystane na rozebranie pomnika, to przeznaczy je na swoją działalność. 

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama