Zdjęcie: Internauta Pisul Maximus

W centralnej części Parku Papieskiego pojawił się podest pod nowy pomnik Jana Pawła II. Monument ma być gotowy na przełomie sierpnia i września. 

W ubiegłym tygodniu w Parku Papieskim ruszyły pierwsze prace związane z postawieniem nowego pomnika św. Jana Pawła II. W miejscu, gdzie do tej pory stał kamień z tablicą pamiątkową upamiętniającą wizytę Ojca Świętego w Rzeszowie w 1991 roku, zaczęto  budować podest dla nowego monumentu. Kamień przeniesiono na trawnik obok. 

– W tym momencie wykonywany jest także odlew postaci papieża z brązu. Podest, jak i tron, na którym usiądzie Jan Paweł II, będą z jasnoszarego granitu. Całość będzie przyozdobiona pnączem 100 róż z listkami wykonanymi ze stali w kolorze grafitowym – przekazuje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Papież będzie miał 2,8 m wysokości i zostanie uwieczniony w pozycji siedzącej – z jedną rękę uniesioną w geście błogosławieństwa, z drugą trzymającą Pismo Święte. Tron, na którym usiądzie Jan Paweł II, będzie miał 1,6 m wysokości. 

Zdjęcie: Internauta „Pisul Maximus”

Tron, wraz siedzącym na nim Janem Pawłem II ubranym w strój liturgiczny, zostanie umieszczony na granitowym podeście o wymiarach 60 cm wysokości i 5,8 m długości.

Miasto planuje pomnik odsłonić na przełomie sierpnia i września. Na ten moment nie wiadomo jeszcze, czy temu wydarzeniu będą towarzyszyć jakieś uroczyści. – Jeszcze na ten temat nie było żadnych rozmów – wyjaśnia Maciej Chłodnicki. 

O budowę pomnika Jana Pawła II starało się od kilku lat stowarzyszenie “Lumen et spes”. To oni zapłacili za ostateczny projekt pomnika i miniaturowy odlew gipsowy. W sumie wydali na to 5 tys. zł. 

Miasto z kolei zadeklarowało, że wykona pełnowymiarowy odlew z brązu postaci Jana Pawła II oraz zajmie się jego ulokowaniem w Parku Papieskim. Prace związane z montażem pomnika wykonuje firma Art Sewi z Błażowej za 218,7 tys. zł. 

Pomnik w Parku Papieskim będzie szóstym monumentem upamiętniającym Jana Pawła II w Rzeszowie. 

(jg)

Zdjęcie: Internauta Pisul Maximus
Zdjęcie: Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama