Ruszyły przygotowania pod prace archeologiczne na ul. Grunwaldzkiej

Reklama

Ulicę Grunwaldzką w Rzeszowie przejęli archeolodzy. Badania podziemi potrwają do marca 2021 roku. 

 

Po kilkumiesięcznych przepychankach z wojewódzkim konserwatorem zabytków w czwartek ruszyły prace archeologiczne na ul. Grunwaldzkiej. Za niespełna 665 tys. zł wykonuje je Fundacja Rzeszowska Ośrodka Archeologicznego we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego i Pracownią Archeologiczną Mirosław Mazurek. Są one niezbędne do tego, aby miasto w przyszłym roku rozpoczęło modernizację ostatniego deptaka. 

Prace rozpoczęły się od ściągania kostki w miejscu, gdzie będą zakładane wykopy. Takich Fundacja zaplanowała w sumie 7. Dwa z nich znajdą się przy Wydziale Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego, kolejny na wysokości ul. Bernardyńskiej, a pozostałe między skrzyżowaniem z ulicami Kopernika i Kościuszki. Wszystkie oznaczono na różowo. 

– Najwięcej wykopów zaplanowaliśmy bliżej ul. Kościuszki, ponieważ są to granice starego miasta, więc tam liczymy na największe i najciekawsze znaleziska – mówi nam Dariusz Bobak, dyrektor Fundacji Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego.

Archeolodzy spodziewają się, że w trakcie prac natrafią na pozostałości Bramy Sandomierskiej, która znajdowała się w miejscu, gdzie dziś ul. Grunwaldzka krzyżuje się z ul. Kopernika. – Prawie na pewno uda się trafić także na relikty drewnianej drogi – przekazuje Dariusz Bobak.

Reklama

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

– Trudno na dziś powiedzieć, co jeszcze może znajdować się pod ul. Grunwaldzką. Nasze doświadczenie z prac przy poprzednich deptakach pokazuje, że można się zaskoczyć i odkryć coś, czego nikt się nie spodziewał – dodaje.

Archeolodzy chcą tak zaplanować prace, aby w jak najmniejszym stopniu utrudnić pieszym życie. – Nie zablokujemy całej ulicy Grunwaldzkiej – deklarują.

Po zakończonych pracach archeologicznych ratusz w przyszłym roku planuje ogłosić przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Te mają potrwać około rok. Miasto modernizację ul. Grunwaldzkiej, która zakłada wymianę kostki na jasnoszare granitowe płyty, oszacowało na 4 mln zł.

joanna.goscinska@rzeszow-news.pl 

Reklama