Zdjęcie: Maciej Brzana / Rzeszów News

W niedzielę (13 czerwca) od godz. 7:00 mieszkańcy Rzeszowa wybierają nowego prezydenta miasta. 

– Wszystkie lokale wyborcze zostały punktualnie otwarte. Nie otrzymaliśmy dotychczas żadnych sygnałów o incydentach – łamaniu ciszy wyborczej, czy zakłócaniu porządku – powiedział nam po godz. 8:00 sędzia Marcin Dudzik, komisarz wyborczy w Rzeszowie.

– Nie docierają do nas sygnały o zakłócaniu ciszy wyborczej – dodaje nadkom. Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. 

W Rzeszowie ostatecznie uprawnionych do głosowania jest 148 035 osób. Jest 100 komisji obwodowych z czego 9 to obwody zamknięte, m.in. w szpitalach, domu pomocy społecznej i Zakładzie Karnym w Załężu.

– Miejska Komisja Wyborcza zgodziła się, by obwody zamknięte były otwarte od godz. 10:00. Spodziewamy się, że z tych obwodów najszybciej zostaną dostarczone wyniki – wyjaśnia sędzia Dudzik. 

Aby wziąć udział w wyborach, trzeba mieć ze sobą dokument tożsamości, np. dowód osobisty, prawo jazdy lub paszport. W lokalu wyborczym dostaniemy jedną kartę do głosowania, na której są cztery nazwiska kandydatów. 

Aby oddać ważny głos w wyborach, przy jednym nazwisku kandydata należy postawić znak X. Pamiętajcie, by mieć ze sobą także maseczkę. Głosowanie trwa do godz. 21:00. Do tego czasu obowiązuje także cisza wyborcza. 

W ciągu dnia nie będzie podawana frekwencja wyborcza. Tuż po 21:00 poznamy wyniki sondażu exit poll. Badanie przeprowadza Instytut Badań Samorządowych na zlecenie portalu LokalnaPolityka.pl. 100 ankieterów przepyta ok. 2500 osób, jak głosowały.  

Oficjalne wyniki wyborów ogłosi Miejska Komisja Wyborcza po tym, jak wszystkie protokoły dostarczą komisje obwodowe. – Przewidujemy, że wyniki będą znane około godz. 1:00 w nocy, a być może zaraz po północy – dodaje sędzia Marcin Dudzik. 

Protokoły z wynikami wyborów z poszczególnych komisji obwodowych zostaną też wywieszone na drzwiach budynków, w których odbywało się głosowanie.  

W wyborach na prezydenta Rzeszowa bierze udział czterech kandydatów: Marcin Warchoł (popierany przez Tadeusza Ferenca), Konrad Fijołek (popierany przez opozycję), Ewa Leniart (popierana przez PiS) i Grzegorz Braun (popierany przez Konfederację).

Jeżeli niedzielne wybory nie przyniosą rozstrzygnięcia, wyborcza dogrywka odbędzie się dwa tygodnie później, 27 czerwca.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl 

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama