Reklama

Podrzeszowskie lotnisko w Jasionce ma szanse stać się bazą dla samolotów irlandzkiej taniej linii lotniczej Ryanair.

Takie informacje podał serwis internetowy Fly4Free.  – Zimą przyszłego roku chcielibyśmy otworzyć jedną lub dwie nowe bazy operacyjne w Polsce. Maksymalnie skierujemy do Polski 3-4 nowe samoloty.– powiedział podczas wtorkowej konferencji w Warszawie Michael O’Leary, szef Ryanair’a.

Według Fly4Free, „bardzo blisko otwarcia bazy jest lotnisko w Rzeszowie”.

„To nie jest wielkie zaskoczenie, że w pierwszej kolejności patrzymy na lotniska o ustabilizowanej pozycji. W naszej strategii tworzymy bazy na lotniskach, które obsługują przynajmniej 300 tys. pasażerów. To jednak najczęściej bazy tymczasowe z 1 samolotem. Abyśmy otworzyli bazę z 2 samolotami, lotnisko musi obsługiwać przynajmniej 600 tys. pasażerów. Rzeszów spełnia te warunki” – powiedział serwisowi Juliusz Komorek, członek zarządu ds. regulacyjnych i prawnych w Ryanair.

Lotnisko w Jasionce w tamtym roku obsłużyło 645 tys. pasażerów, co było rekordowym osiągnięciem portu w jego dotychczasowej historii.

Ryanair to najdłużej działający zagraniczny przewoźnik na podrzeszowskim lotnisku. Obecnie irlandzka linia przewozi pasażerów do Londynu (lotniska w Stansted i Luton), a także do Manchesteru, Bristolu, East Midlands, Dublina i Oslo. W piątek (2 września) Ryanair uruchamia nowe połączenia do Berlina.

Ryanair w Polsce jest obecny na trzynastu lotniskach, na czterech posiada cztery bazy operacyjne: w podwarszawskim Modlinie, Krakowie, Wrocławiu oraz Gdańsku. Czy Rzeszów rzeczywiście dołączy do grona tych miast? Podobno o bazę Ryanaira zabiega również Szczecin, który ma słabsze wyniki od Jasionki.

– Polska jest dla nas bardzo ważnym rynkiem, z którym wiążemy poważne plany. W najbliższym czasie naszym priorytetem będzie rozwój w Niemczech, w Hiszpanii oraz w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, jak Bułgaria, czy Rumunia.  Nasz dział handlowy prowadzi rozmowy na temat utworzenia kolejnych baz, tras jak i zwiększenia częstotliwości lotów – mówi nam Olga Pawlonka z Ryanair’a.

W przypadku Rzeszowa, Pawlonka potwierdza jedynie, że lotnisko w Jasionce spełnia wymogi, aby mogło stać się bazą irlandzkiego przewoźnika.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama