Zdjęcie: Podlaska Policja
Reklama

Akcja protestacyjna ma na celu obronę godności funkcjonariuszy, poprawę warunków pracy w policji oraz zapewnienie, że służba ta będzie w przyszłości w pełni efektywna i profesjonalna – podkreślają podkarpaccy policjanci.

Protestują od października

Protest policjantów trwa od początku października. Funkcjonariusze protestują, ponieważ prawo do strajku nie przysługuje pracownikom zatrudnionym w organach władzy państwowej, administracji rządowej i samorządowej, sądach oraz prokuraturze.

Polega on m.in. na tzw. „włoskiej robocie” czyli szczegółowym przestrzeganiu procedur przy wypełnianiu dokumentacji. Prowadzi go związkowa Solidarność.

Włączają się kolejne związki

Teraz ogólnopolska akcję protestacyjną zarządził Zarząd Główny i Zarząd Wojewódzki Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Rzeszowie. Jak mówią funkcjonariusze, chodzi o brak porozumienia z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Policjanci podkreślają, że wielu miesięcy starali się prowadzić rozmowy z rządem, apelując o poprawę warunków pracy, o zapewnienie adekwatnych wynagrodzeń, a także o zwiększenie środków finansowych na rozwój i modernizację służb mundurowych.

Przekonują, że ich żądania były rozsądne, a ich celem było znalezienie rozwiązań korzystnych zarówno dla funkcjonariuszy, jak i dla całego społeczeństwa.

„Niestety, pomimo wielokrotnych spotkań, prób negocjacji oraz gotowości do kompromisu, MSWiA nie wykazało żadnej chęci do faktycznego rozwiązania naszych problemów. Zamiast prowadzić dialog, konsekwentnie odrzucano nasze postulaty, ignorując potrzeby i oczekiwania funkcjonariuszy policji” – informuje NSZZ Policjantów w Rzeszowie.

 

Brakuje mundurowych

W Polsce brakuje ponad 13 tys. policjantów. Skumulowana liczba wakatów to brak policyjnych patroli w aż 4 polskich województwach. Na Podkarpaciu, choć sytuacja jest najstabilniejsza, brakuje ponad 170 funkcjonariuszy.

– Prowadziliśmy ze stroną rządową dialog do końca, starając się zwrócić uwagę na krytyczną sytuację naszej formacji. Niestety kwestie bezpieczeństwa wewnętrznego, pomimo słownych zapewnień samego premiera, nie zyskały na uwadze w tworzeniu budżetu na 2025 rok. Walczymy o zmianę finansowania Policji, bo wyłącznie ona zapewni stabilność – mówi Krzysztof Filip, Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w Rzeszowie.

Jak dodaje – tylko w połowie tego roku Komendant Główny Policji wnioskował o blisko 2 miliardy złotych w celu uzupełnienia dziury w budżecie. Co roku ta sytuacja się powtarza, dlatego mundurowi chcą powiązać budżet policji z PKB na wzór wojska.

To obrona godności funkcjonariuszy

Związkowcy akcentują, że akcja protestacyjna ma na celu obronę godności funkcjonariuszy, poprawę warunków pracy w policji oraz zapewnienie, że służba ta będzie w przyszłości w pełni efektywna i profesjonalna.

Policji potrzebne są inwestycje w nowoczesną infrastrukturę oraz flotę samochodową, która w wielu komendach jest już mocno wyeksploatowana.

 

Priorytetem MSWiA powinno być inwestowanie w kadry. „Niestety poprzez nieodpowiedzialną politykę z formacji odchodzą najbardziej doświadczeni funkcjonariusze, a proces rekrutacji w naszej ocenie jest tak zmieniany, żeby ułatwić przyjęcie jak największej ilości kandydatów kosztem ich jakości” – przekonują związkowcy.

– Część z kandydatów rezygnuje przed złożeniem roty ślubowania, kolejni w pierwszych tygodniach kursu podstawowego. Niepokojąca jest ilość odejść przed osiągnięciem wieku emerytalnego. To dowodzi, że dla wielu osób służba w policji jest zbyt ciężka, a to oznacza dziury w procesie selekcji kandydatów, lub nieatrakcyjna finansowo. Przeciążenie dodatkowymi obowiązkami starszych policjantów też negatywnie wpływa na morale w formacji – dodaje Filip.

Czego żądają policjanci?

Główne postulaty NSZZ Policjantów to min. 15 proc. waloryzacja uposażeń od 1 stycznia 2025 roku, wprowadzenie systemu świadczeń socjalnych na wzór tych, które obowiązują w wojsku, systemowa zmiana siatki płac i progresja dodatków służbowych i funkcyjnych, zmiana sposobu obliczania świadczenia emerytalnego dla funkcjonariuszy przyjętych do służby po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2012 r., ustanowienie programu modernizacji Policji na lata 2026 – 2028 z uwzględnieniem środków przeznaczonych na modernizację uposażeń.

– Nasza akcja jest ostatnim momentem na radykalną zmianą, która uchroni nas przed powrotem przestępczości z lat 90. Wojna u naszego wschodniego sąsiada się kiedyś zakończy. W latach 90. po konflikcie bałkańskim mieliśmy problemy z grupami przestępczymi z tego rejonu, nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni żeby zakładać, że podobnie może być tym razem. Podkarpacie jest najbliżej i tym bardziej zawczasu powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo wewnętrzne – kończy Krzysztof Filip.

Jak będzie wyglądać protest?

Pierwszym etapem akcji protestacyjnej będzie informowanie społeczeństwa o przyczynie protestu. W trakcie interwencji, oraz działań profilaktycznych funkcjonariusze będą rozdawać min. ulotki, w których zawarte są informacje o problemach formacji i sposoby na ich rozwiązanie.

NSZZ Policjantów rekomenduje również pouczanie w przypadku popełniania wykroczeń zgodnie z art. 41 KW. W tym przypadku decyzja zawsze należy do policjanta podejmującego interwencję.

(oprac. red)

Reklama