Konrad Fijołek jest w gronie 12 prezydentów polskich miast, którzy deklarują pomoc uchodźcom z Afganistanu, koczującym od kilkunastu dni na granicy polsko-białoruskiej.
Dramat 32 uchodźców wśród których są dzieci, kobiety i wymagający pomocy medycznej trwa już drugi tydzień. Uchodźcy, którzy uciekli z Afganistanu opanowanego przez talibów, utknęli w Usnarzu Górnym. Polska straż graniczna nie chce ich wpuścić na terytorium Polski. Uchodźcy nie mogą też wrócić na Białoruś.
Skandaliczna i nieludzka postawa polskich władz, które do „ochrony” granicy wysłały także wojsko, doprowadziła m.in. do tego, że organizacje chcące pomóc uchodźcom mają ogromne problemy z dostarczeniem potrzebującym wody, żywności i leków. Trudno pojąć niehumanitarną politykę polskiego rządu.
„Niebezpieczna sytuacja”
W poniedziałek głos w sprawie sytuacji uchodźców z Afganistanu zabrali prezydenci zrzeszeni w Unii Metropolii Polskich. To stowarzyszenie 12 największych polskich miast, w tym Rzeszowa. Prezydenci UMP w poniedziałek wydali wspólne oświadczenie, w którym napisano o „nagłej i niebezpiecznej sytuacji, w której znaleźli się obywatele Afganistanu”.
– (…) Deklarujemy gotowość wsparcia w tym trudnym dla nich czasie” – czytamy w stanowisku, które podpisał m.in. Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Prezydenci napisali, że od wielu lat, w tematach związanych z kolejnymi kryzysami migracyjnymi, podtrzymują wolę współpracy z administracją rządową i organizacjami społecznymi. Tak było m.in. w 2015 roku, w 2017 roku w deklaracji o współdziałaniu w dziedzinie migracji czy w 2020 r. – w apelu na temat wsparcia ofiar pożaru obozu w Morii.
„Deklaracje są nadal aktualne, szczególnie w dobie kryzysu humanitarnego w Afganistanie. Z całą odpowiedzialnością powtarzamy, że realizacja zarówno systemowych, jak i doraźnych form pomocy cudzoziemcom nie jest możliwa bez decyzji na poziomie rządowym” – podkreślają prezydenci Unii Metropolii Polskich.
Ruch należy do rządu
Według nich, konkretna pomoc samorządów musi być ustalona z administracją rządową. „To do Rady Ministrów należą pierwsze decyzje, w których określone zostaną, w porozumieniu z samorządami, standardy realizacji i sposoby finansowania tego typu zadań” – wskazują prezydenci 12 polskich miast.
Ich zdaniem konieczne jest przygotowanie dla samorządów ścieżki prawnej oraz modelu finansowania takich działań. „Dopiero po uzgodnieniu zasad i zakresu współpracy, miasta UMP będą mogły szczegółowo określić skalę swojego zaangażowania w pomoc uchodźcom z Afganistanu” – dodali w stanowisku prezydenci.
(ram)
redakcja@rzeszow-news.pl