Zdjęcie: Materiały prasowe

Z zapyziałej miejscowości gdzieś na końcu świata stał się ładnym, nowoczesnym, dobrze zorganizowanym i zaaranżowanym miastem. Tak, to o Rzeszowie. Tak o naszym mieście mówią redaktorzy naczelni oddziałów „Gazety Wyborczej”.

We wtorek wieczorem odbyła się gala podsumowująca plebiscyt „Supermiasta” przeprowadzony przez wszystkie redakcje lokalne „Gazety Wyborczej”. Plebiscyt zorganizowano z okazji 30-lecia pierwszych w historii III RP wyborów do rad gmin.

Plebiscyt trwał od połowy marca do końca kwietnia br. Najpierw redakcje lokalne poprosiły mieszkańców poszczególnych miast o wskazanie inicjatyw, inwestycji czy przemian, z których są najbardziej dumni – pod hasłem „Co nam się udało?”.

Ze wszystkich propozycji dziennikarze wydań lokalnych „GW” wybrali po kilka lub kilkanaście i poddali je pod głosowanie internetowe. W Rzeszowie pierwsze miejsce zajął Tadeusz Ferenc, prezydent miasta, którego nazwano „prezydentem-wizjonerem”. 

We wtorek na gali „Supermiast”, Adam Michnik, redaktor naczelny „GW”, mówił, że 30 lat to świetna data, żeby się cieszyć, bo to, co się stało w wyniku reformy samorządowej, to był wielki krok w kierunku budowania społeczeństwa obywatelskiego.

– Tak, jak mówił nam Lech Wałęsa, żebyśmy brali sprawy w swoje ręce. Ogromnym sukcesem samorządu jest to, że ma on autorytet u obywateli. U nas wszystkich. Sukcesem samorządu jest to, że wytworzył grupę wspaniałych społeczników – mówił Adam Michnik.

W prowadzonych na żywo dyskusjach głos zabrało kilkunastu prezydentów miast. Na zakończenie gali „GW” wręczyła nagrody specjalne. Nagrodę dla Miasta Solidarnego otrzymał Wrocław, dla Miasta Niepokornego – Gdańsk, a dla Miasta Przemian – Rzeszów.

Rzeszów uznano za Miasto Przemian, „bo z zapyziałej miejscowości gdzieś na końcu świata stał się ładnym, nowoczesnym, dobrze zorganizowanym i zaaranżowanym miastem, które już nie ma kompleksów wobec reszty kraju”.

– Bo udowodnił, że jeśli się chce – można wszystko. Bo włożył potężny wysiłek w to, żeby dokonać tej zmiany – stwierdzili naczelni lokalnych wydań „GW”.

Magdalena Mach, redaktor naczelna rzeszowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, obserwując od wielu lat dynamiczny rozwój Rzeszowa, nie miała najmniejszych wątpliwości, że to właśnie naszemu miastu należy się tytuł Miasta Przemian.

– Sama dobrze pamiętam, jak wyglądał Rzeszów 20-30 lat temu. W ciągu 30 lat Rzeszów wykonał nieprawdopodobny skok cywilizacyjny – od miasta prowincjonalnego, znanego z frywolnie kojarzonego pomnika, do prężnie rozwijającego się lidera regionu, miasta pięknego, z budżetem przekraczającym już 1,5 mld zł – mówi nam Magdalena Mach. 

Jej zdanie podzielili inni redaktorzy naczelni lokalnych redakcji „GW” i większość z nich zagłosowała na Rzeszów. 

Organizatorzy gali przygotowali też dla widzów pasjonującą wycieczkę po Polsce, przedstawiając zwycięzców plebiscytu „Supermiasta” w 31 miejscowościach. Była też dobra muzyka – podczas wieczoru wystąpili Adam Nowak z Raz Dwa Trzy, Wojtek Mazolewski oraz Warszawskie Combo Taneczne.

(ram)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama