Od 18 grudnia w kilku newralgicznych punktach Rzeszowa działają wyświetlacze, które wchodzą w interakcję z kierowcami. System mierzy prędkość, ale potrafi też “podziękować” za bezpieczną jazdę lub postraszyć wizją mandatu i liczbą punktów za złamanie przepisów.
Na ulicach Rzeszowa pojawiło się nowe narzędzie w walce z nadmierną prędkością. Nowe urządzenia zostały zamontowane w odpowiedzi na apele mieszkańców, którzy zwracali uwagę na niebezpieczne zachowania kierowców w ich okolicy.
Władze miasta zdecydowały się na instalację inteligentnego oznakowania, aby wymusić na zmotoryzowanych zdjęcie nogi z gazu w miejscach, gdzie standardowe znaki drogowe bywały ignorowane.
Gdzie stanęły nowe wyświetlacze?
Systemy zamontowano łącznie w pięciu lokalizacjach na terenie Rzeszowa:
- ul. Matysowska (2 sztuki): Urządzenia pojawiły się w okolicy szkoły oraz przed niebezpiecznym zakrętem, gdzie kierowcy notorycznie nie dostosowywali prędkości.
- ul. Kwiatkowskiego (2 sztuki): Wyświetlacze stanęły w rejonie progu zwalniającego. Jest to miejsce szczególnie niebezpieczne – dochodziło tam do zdarzeń, w których rozpędzone samochody wypadały z drogi, lądując w prywatnych ogródkach.
- ul. Podwisłocze (1 sztuka): Urządzenie zabezpiecza rejon przejścia dla pieszych w kierunku szkoły, zlokalizowanego na łuku drogi.
Uśmiech lub widmo mandatu
Zasada działania znaków opiera się na psychologii. Kierowca jadący zgodnie z przepisami (np. 50 km/h) nagradzany jest zielonym komunikatem “DZIĘKUJĘ”. System ma możliwość wyświetlania także, np. uśmiechniętej buźki.
Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy prędkość zostaje przekroczona. Wówczas wyświetlacz zmienia kolor na czerwony, pokazując prędkość pojazdu oraz wyraźny komunikat “ZWOLNIJ”. Co więcej, urządzenia posiadają funkcję wyświetlania konkretnej kwoty mandatu oraz liczby punktów karnych, jakie grożą kierowcy za aktualne wykroczenie.

100 proc. skuteczności pierwszej doby
Pierwsze dane z systemu są niezwykle obiecujące. Z raportu wygenerowanego dla ulicy Kwiatkowskiego wynika, że w nocy po montażu (z 18 na 19 grudnia) skuteczność urządzenia była stuprocentowa.
– 100% spośród 118 kierowców zwolniło na widok tego urządzenia – informuje Artur Gernand rzecznik prezydenta Rzeszowa.
Władze Rzeszowa mają nadzieję, że nowa infrastruktura trwale ostudzi zapędy kierowców i poprawi bezpieczeństwo w rejonach szkół i niebezpiecznych zakrętów.
(mob)
Czytaj więcej:
Rozbito hazardowe imperium na Podkarpaciu. 200 automatów, 14 oskarżonych i miliony w tle
Czytasz Rzeszów News? Twoje wsparcie pozwoli nam działać sprawniej.
![Drogowy dramat w powiecie rzeszowskim. Czołowe zderzenie i śmigłowiec LPR w akcji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/02/wypadek-nowy-borek1-218x150.jpg)






![Jest śledztwo po tragicznym pożarze w Markowej. Prokuratura wskazuje wstępną przyczynę [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/02/markowa-pozar-osp-218x150.jpg)

![Tragedia na Podkarpaciu. Kobieta zginęła w pożarze domu jednorodzinnego [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/02/pozar-markowa-1-218x150.jpg)
![„Tu rodziła się Solidarność”. 45. rocznica Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/02/45-rocznica-podpisania-Porozumien-Rzeszowsko-Ustrzyckich-638061048_1363601025802020_8121522894270554381_n-218x150.jpg)





![20 miliardów złotych na zbrojeniówkę na Podkarpaciu? Wiele zależy od prezydenta Nawrockiego [WIDEO]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/02/armatohaubica-krab-huta-stalowa-wola-218x150.jpg)

![Nowy teren rekreacyjny na rzeszowskiej Baranówce. Co się tam pojawi? [WIZUALIZACJE]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/02/aleja-wisniowa-rzeszow-wizualizacja-1-218x150.jpg)


![Rzeszowski talent błysnął na Rajdzie Barbórka. Adrian Rzeźnik piąty w kultowych zmaganiach [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2025/12/rajd-barborka-adrian-rzeznik-materialy-prasowe5-218x150.jpg)












![Najlepsze licea i technika na Podkarpaciu nagrodzone. Na czele szkoły spoza Rzeszowa [RANKING]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/02/perspektywy2026_fotpolitechnikarzeszowska1-218x150.jpg)

![Piękna zima i trudne warunki w Bieszczadach. Straż Graniczna i GOPR ćwiczyli na nartach [WIDEO, ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/02/strazgraniczna-gopr-zima2026-bieszczady-218x150.jpg)
![Zamek w Łańcucie otwiera sezon. Możecie już podziwiać turystyczną perełkę Podkarpacia [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/01/zamek-lancut-zima1-218x150.jpg)




![Drogowy dramat w powiecie rzeszowskim. Czołowe zderzenie i śmigłowiec LPR w akcji [ZDJĘCIA]](https://rzeszow-news.pl/wp-content/uploads/2026/02/wypadek-nowy-borek1-100x70.jpg)


