Zdjęcie: Materiały prasowe

We wtorek radni Rzeszowa uchwalili przepisy, które pozwalają hodować pszczoły w ścisłym centrum miasta. Dzięki temu na dachu Galerii Rzeszów powstanie pierwsza pasieka w Śródmieściu.

Pierwsze rzeszowskie ule zasiedlone zostaną już w najbliższych dniach na dachu Galerii Rzeszów. – Z wielkim zaangażowaniem włączyliśmy się w projekt budowy pierwszej pasieki w ścisłym centrum Rzeszowa. Na widokowej części dachu galerii stworzyliśmy dla pszczół przyjazne, zielone środowisko, najbardziej zbliżone do ich naturalnego – mówi Robert Podkulski z Galerii Rzeszów, partnera projektu „Paskieka w Sercu Miasta”.

Na dachu galerii zamieszka niemal pół miliona pszczół. – Zakładanie pasiek w miastach to na całym świecie coraz popularniejszy sposób na wspieranie zrównoważonego rozwoju. Rzeszowskie pszczoły sprawią, że miejska dżungla stanie się bardziej zielona – uważa Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa.

„Pasieka w Sercu Miasta” to nowe podejście do tematu stałej obecności pszczół w mieście. Pasieka ma pełnić kilka funkcji, w tym edukacyjną. – Choć często tego nie zauważamy, pszczoły są obecne w codzienności każdego z nas. Warto je poznać i obserwować. Tworząc „Pasiekę w Sercu Miasta” przybliżamy ich fascynujący świat, bez którego nasz zupełnie zmieniłby swoje oblicze – tłumaczy pszczelarz Rafał Szela.

Pasieka stanie się też pszczelarskim studiem nagraniowym z widokiem na rzeszowskie śródmieście. Ostateczny jej kształt poznamy w połowie lipca podczas uroczystego otwarcia. 

„Pasieka w sercu miasta” to inicjatywa stworzona przez braci Rafała i Macieja Szelów, autorów programu edukacyjno-pomocowego #TAKdlaPszczół, Galerię Rzeszów oraz miasto Rzeszów. Jej początek sięga 2018 r., kiedy prywatna pasieka Rafała stała się celem nieznanego sprawcy, który celowo wytruł 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin.

– Nie mogłem tak po prostu się poddać. Wsparcie i każde dobre słowo, którym zostaliśmy obdarzeni przez setki osób, posłużyło do zrobienia czegoś więcej niż odbudowa prywatnej pasieki. Dzięki temu powstał program #TAKdlaPszczół, radość nas wszystkich. Za zło trzeba odpłacać dobrem, w zdwojonej sile – mówi Rafał Szela.

(cm)

redakcja@rzeszow-news.pl

NAPISZ KOMENTARZ:
Reklama