– Gdy przeglądaliśmy po raz pierwszy wyniki było dla nas zaskoczeniem, że Rzeszów wygrał, ale dobra sława działa i jest ona widoczna w Polsce – uważają twórcy raportu „Się żyje bezpiecznie” opracowanego przez serwis Otodom.
Najbezpieczniej w Polsce czują się mieszkańcy Rzeszowa (średnia głosów 5,77), Tarnobrzega (5,69) i Krosna (5,59) według rankingu serwisu Otodom.
– Gdy przeglądaliśmy po raz pierwszy wyniki było dla nas zaskoczeniem, że Rzeszów wygrał – mówi Monika Rudnicka, dyrektor serwisu Otodom.
– Ale te wyniki szybko można było zweryfikować. Sama, jak pytałam ludzi w Poznaniu, kto może wygrać w takim i w takim rankingu, słyszałam odpowiedź: „Rzeszów”. Dobra sława działa i jest ona widoczna w Polsce – dodawała.
Pierwsze badania na taką skalę
W badaniu na temat bezpieczeństwa w polskich miastach wzięło udział ponad 140 tys. osób, co dało imponującą grupę respondentów. Do tej pory nikt w Polsce nie przeprowadził podobnych analiz na tak szeroką skalę.
Badania były realizowane na przełomie września i października br. metodą wywiadów internetowych przez serwis Otodom we współpracy z OLX. Mieszkańcy odpowiadali na pytanie: „mieszkam w bezpiecznej okolicy i nie boje się wracać do domu po zmroku”(skala odpowiedzi: 1= „zupełnie się nie zgadzam, 7 = „w pełni się zgadzam”).
Otrzymane wyniki zostały wyliczone z uwzględnieniem liczby ludności w podziale na województwo i wielkość miejscowości. Do rankingu TOP 100 miast wybrano te, które liczyły powyżej 45 tys. mieszkańców.
Prowadzone badania odbyły się w kilku kategoriach: bezpieczeństwo, transport, ceny, czy blisko są sklepy, czy jest czysto, ładnie, czy jest gdzie spędza wolny czas, jak wygląda infrastruktura dedykowana dzieciom oraz jak oceniają sąsiedztwo.
Silna pozycja Podkarpacia
Zwycięzców pierwszej kategorii – bezpieczeństwo – w czwartek w ratuszu ogłosiły: Monika Rudnicka, dyrektor serwisu Otodom; Agata Polińska, brand manager Otodom, oraz Aleksandra Kubicka, specjalista od PR Naspers Classifieds.
– Zastanawialiśmy się, od której kategorii zacząć i prezentację wyników i w ogóle jak przeprowadzić ten cały ranking. Stwierdziliśmy, że skoro pierwsze wyniki będziemy ujawniać w grudniu, kiedy szybko robi się ciemno i jest problem z poczuciem bezpieczeństwa to kategoria „bezpieczeństwo” pasuje na ten miesiąc najlepiej – mówi Monika Rudnicka.
Wyniki w kolejnych kategoriach będą ujawniane sukcesywnie. W styczniu dowiemy się, kto zwyciężył w kategorii „się żyje zakupowo”.
Na przełomie wiosny i lata odbędzie się wielka inauguracja podczas której zostaną podsumowane wszystkie kategorie oraz zostanie powiedziane, które miasto wygrało w rankingu ogólnym, gdzie zostało zadane pytanie: „czy poleciłbyś to miasto do życia”.
– Przedstawione wyniki pokazują, że pozycja Podkarpacia pod względem bezpieczeństwa jest dość silna. Trzy pierwsze miasta z tego regionu są w czołówce, a pierwszej dziesiątce Mielec uplasował się na 6. miejscu – zauważa Rudnicka.
– Rzeszów wygrał również w innych kategoriach, ale niech będzie jeszcze naszą tajemnicą, w których. Zobaczymy, jak często będziemy się widzieli – dodawała.
Ferenc: Ludzie są zadowoleni
W rankingu zostały również opracowane wyniki na temat tego w których rzeszowskich osiedlach żyje się najlepiej. W ścisłej czołówce znalazły się os. Pułaskiego, Nowe Miasto i Paderewskiego. Tuż za podium pojawiło się os. Drabinianka, na którym mieszka prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.
Gdy pytaliśmy, czy aby na pewno na jego osiedlu mieszka się bezpiecznie, skoro w nocy z niedzieli na poniedziałek mieszkańcy Budziwoju zablokowali mu wyjazd z posesji, odpowiedział:
– Na bezpieczeństwo mieszkańców składają się różne czynniki. Niebezpiecznie jest w tych miastach, gdzie są ludzie niezadowoleni, gdy brakuje czegoś. W Rzeszowie ten wskaźnik jest wysoki, bo ludzie są zadowoleni. Ponadto mamy dobra współpracę z służbami, które zajmują się bezpieczeństwem. To wszystko się składa na to, że teraz jesteśmy na pierwszym miejscu – skwitował Tadeusz Ferenc.
– Ten ranking pokazuje nam przede wszystkim, w których miejscach musimy poprawić naszą skuteczność. Badania te mniej więcej pokrywają się również z naszymi analizami – mówił mł. insp. Konrad Wolak, wiceszef rzeszowskiej policji.
– Będziemy tak skuteczni, jak skutecznie będziemy współpracowali ze społeczeństwem. W Rzeszowie ta współpraca przebiega bardzo dobrze i to przekłada się właśnie na takie wyniki w tego typu badaniach – dodawał Wolak.
Szczęki im opadły
Bezpieczeństwo mieszkańców poprawia również monitoring, który jest zintegrowany z komunikacją miejską.
– Mieszkańcy przyzwyczajeni są, że w Rzeszowie jest pięknie i czysto, dlatego zgłaszają nam wszelkie problemy, które staramy się rozwiązywać błyskawicznie – mówi Marzena Furtak-Żebracka, dyrektor Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej w rzeszowskim magistracie.
Przedstawicielki firm, które przeprowadzały badania, są zachwycone Rzeszowem. – Szczęki nam opadają, gdy obserwujemy to, co w mieście się dzieje. Ta innowacyjna kultura miasta jest wszechobecna – zachwycała się dyrektor serwisu Otodom.
Jedyne, co chciałyby poprawić w Rzeszowie, to dojazd do centrum miasta. Stanie w korkach to stały obraz naszej rzeczywistości.
joanna.goscinska@rzeszow-news.pl