Defilada kompanii honorowych, apel poległych, salwy honorowe, wystąpienia władz Podkarpacia – tak w sobotę (15 sierpnia) w Rzeszowie obchodzono Święto Wojska Polskiego.

Uroczystości przed pomnikiem gen. Sikorskiego zorganizowała 21. Brygada Strzelców Podhalańskich. Tegorocznym obchodom Święta Wojska Polskiego towarzyszyła 95. rocznica Bitwy Warszawskiej. Wzięli w nich udział także przedstawiciele policji, straży pożarnej i służby więziennej.

Gen. Wojciech Kucharski, dowódca „podhalańczyków”, mówił, że Bitwa Warszawska rozsławiła w świecie imię żołnierza polskiego, była jednym największych sukcesów naszego oręża i jedną z najważniejszych bitew, stanowiąca o losach świata.

– Dumą napawa nas fakt, że nasi poprzednicy, „podhalańczycy”, również brali udział w tej bitwie. Historia i współczesność sił zbrojnych nierozerwalnie związane są ze służbą dla Polski i Polaków, a pamięć o bojowych sukcesach poprzedników stanowi dla nas drogowskaz w codziennej służbie i pracy – mówił gen. Kucharski.

Jego zdaniem współcześni Polacy powinni okazywać weteranom walk o niepodległość wdzięczność i szacunek. Dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich powiedział, że żołnierze biorą udział nie tylko w akcjach militarnych.

– Polska i polski żołnierz nie jest biernym obserwatorem zagrożeń, które godzą w cały wolny świat. Nie boimy się wyzwań i potrafimy je podejmować. Żołnierz obecny jest wszędzie tam, gdzie potrzebne jest działanie, stanowczość i odwaga – dodał gen. Wojciech Kucharski.

Ta służba wymaga poświęceń

Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki, mówiła, że dla każdego Polaka słowa Bóg, Honor, Ojczyzna są najważniejsze.

– Pochylając czoła nad bohaterami powstań, wojen i zrywów pamiętamy o wielu pokoleniach Polaków składających ofiarę z krwi w walce o niepodległość, o przetrwanie narodu i nienaruszalność jego granic. Mamy wobec nich ogromny dług wdzięczności – powiedziała podczas wystąpienia Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Do mieszkańców Podkarpacia zaapelowała, by żołnierzy otaczać szczególnym uznaniem i szacunkiem, wspierać ich całym sercem.

– Żołnierska służba niekiedy wymaga poświęceń nawet tych najwyższych. Dziękuję wam z całego serca, drodzy żołnierze, za wytrwałą, wzorową postawę, za to co robicie dla Polski i Polaków, dla mieszkańców Podkarpacia. Stoicie na straży bezpieczeństwa naszego państwa i jesteście gotowi do obrony, ale także służycie społeczeństwu ratunkiem w trudnych sytuacjach zagrożeń żywiołami – mówiła wojewoda.

Bądź na bieżąco.

Rzeszów News - InstagramObserwuj nas na Instagramie!

Ze słowami podziękowań zwróciła się także do kombatantów za to, że uczą młode pokolenie, kim jest żołnierz, co znaczy patriotyzm i jak należy traktować miłość do ojczyzny. – Dziękuję wam na to – powiedziała Małgorzata Chomycz-Śmigielska.

Były też trudne chwile

Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego podkreślał ogromną rolę gen. Sikorskiego, że jest przykładem poświęcenia i oddania na rzecz naszej ojczyzny i Wojska Polskiego oraz autorytetem dla wszystkich żołnierzy.

Według marszałka, dzisiejsi żołnierze potrzebują autorytetów, których nikt nie kwestionuje i takich, którzy nie są sztucznie wykreowani.

– Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o chwilach trudnych dla naszego narodu, o represjach jakie dotknęły naszych żołnierzy za to, że bronili polskości. Dobitnym tego przykładem jest zbrodnia katyńska, w której wymordowano dziesiątki tysięcy polskich oficerów. Przykładem są niezłomni Żołnierze Wyklęci, którzy stawili opór nowej nikczemnej sowieckiej niewoli. Tak planowo niszczono i mordowano polskie elity – powiedział marszałek Władysław Ortyl.

Pamięć wiecznie żywa

Odniósł się także do współczesnych czasów, pochwalił 21. Brygadę Strzelców Podhalańskich za to, że jej żołnierze włączają się w międzynarodowe misje pokojowe. Marszałek mówił, że dziś NATO i Unia Europejska starają się zapewnić bezpieczeństwo obecnym i przyszłym pokoleniom Polaków.

– Bezpieczeństwo ma dla nas fundamentalne znaczenie, dlatego jest nam potrzebna dobrze wyszkolona i nowoczesna armia, umiejąca sprostać współczesnym zagrożeniom. Modernizacja polskiej armii powinna jednak zachodzić o wiele szybciej i co ważne w oparciu o rodzimy przemysł zbrojeniowy. Takie priorytety dają rozwój gospodarki i bezpieczeństwo naszej ojczyzny – powiedział Władysław Ortyl.

Żołnierzom i ich rodzinom życzył zdrowia, pomyślności i bezpiecznej służby. Podziękował też kombatantom za to, że przelewali własną krew za Polskę. – Niech pamięć i chwała o polskich bohaterach będzie zawsze wiecznie żywa – mówił marszałek.

redakcja@rzeszow-news.pl

Reklama